"Ленин живя, Ленин живее, Ленин винаги ще живее". Това е един от най-дълбоко вкоренените афоризми от съветския период. Дори сега, почти четвърт век след рухването на Съветския съюз, тя се оказва пророческа.
Това е посланието на "Leninland", документален филм на Асколд Куров, наскоро излъчен на филмовия фестивал в Санкт Петербург.
"Когато за първи път се оказах в музея “Горки” - Ленинский музей, бях шокиран", казва Куров пред Радио Свободна Европа. "Оказа се, че съветският период може да бъде запазен. Той се е трансформирал, деформирал, но е запазен и сега. След всичко случило се в нашата страна, може да останете с впечатлението, че тази форма на управление, тази форма на обществото - техните основни структури, никога не са отминали."
Филмът се фокусира върху масивният, наподобяващ гробница музей на Ленин , разположен извън Москва, където вождът на народите прекарва последните си дни. Комплексът музей, построен в негова чест е изграден през 1987г., в края на парестройката, извършена от Михаил Горбачов.
"Филмът отразява живота в музея и неговите работници, опитващи се да запазят духа на онези времена, така сякаш времето е спряло. Направих нещо като пътуване в миналото. За мен това до известна степен обяснява ситуацията в съвременна Русия, защото мисля, че ние все още сме в преходен период, все още не сме излезли извън Съветския съюз."
Във филма сме свидетели, как музейни специалисти работят в среда, обожествяваща Ленин - малки олтари на Съветския лидер, украсени от неговия лик, премесени с православни и будистки символи. "Не става дума за Линин, или да защитаваме конкретна личност - без значение колко прекрасен е бил той и колко гениален - той наистина е уникален, забележителен, Махатма Ленин. Става въпрос за бъдещето на хората, което те трябва да признаят."- така описва работата си музейният работник Евгения.
По думите на зам. директора на музея, "вибрациите на Христос" все още се усещат на територията на музея - игнорирайки факта, че Ленин е атеист, човекът, който инструктира Политбюро за конфискуването на църковните имоти и масовото преследване на свещеници.
Филмът отразява признаците за възраждане на съветските символи, на носталгията по комунизма през последните години в Русия.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства