Компанията ''Боинг'' е разбрала през 2017 г. за дефект в светлинната аварийна сигнализация в пилотската кабина на самолетите 737 МАКС, но е решила да отложи отстраняването му до 2020 г. Това разказаха американски конгресмени, предаде Ройтерс.
Дефектната аварийна светлинна сигнализационна система предупреждава пилотите, когато два сензора, които измерват ъгъла на атака на самолета, се разминават в данните. Погрешни данни за ъгъла на атака се смята, че са изиграли роля в двете смъртоносни катастрофи с ''Боинг'' 737 МАКС в Индонезия и в Етиопия, в които загинаха общо 346 души. Заради тях самолетите от този модел бяха спрени да летят по целия свят, а в САЩ започнаха няколко разследвания и базираната в Чикаго Боинг преживява една от най-големите си кризи в над 100-годишната си история.
Според конгресмените Питър Де Фацио и Рик Ларсън през ноември 2017 г. ''Боинг'' е отложил за 2020 г. актуализиране на софтуер, което е щяло да коригира констатирания дефект. Едва след катастрофата в Индонезия през октомври 2018 г. този график е бил ускорен.
''Боинг'' обясни, че е открил проблема през 2017 г., малко след като е започнал да доставя най-продавания си самолет 737 МАКС на клиенти. Компанията не е информирала американското Федерално управление за гражданско въздухоплаване за дефекта до катастрофата с индонезийския самолет на ''Лайън еър'' година по-късно, разказаха конгресмените.
Комисията по транспорта и инфраструктурата в Камарата на представителите на американския Конгрес изпрати писма до ''Боинг'', доставчика му ''Юнайтед текнолъджис'' и до Федералното управление за гражданско въздухоплаване с искане за предоставяне на повече детайли.
Недостатъци в аварийната светлинна сигнализация станали причина за двете смъртоносни катастрофи
Фактор Фактор
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.