Европейската комисия предупреди днес управляващите в Румъния социалисти да не връщат страната си назад в борбата срещу корупцията, предаде АФП.
"Следим последните развития в Букурещ с голяма тревога. Необратимостта на напредъка, простигнат в борбата против корупцията, е жизнено важен, за да бъде преценено дали в определен момент мониторингът по Механизма за сътрудничество и проверка може да бъде постепенно прекратен", казаха в съвместно изявление председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер и първият му заместник Франс Тимерманс.
Въпреки минусовите температури, над 30 000 души излязоха тази нощ след "спешно" решение на социалистическото правителството за промени в Наказателния кодекс, които на практика амнистират стотици осъдени за корупция. Смята се, че целта е да се предотврати влизането в затвора за корупция на лидера на управляващата социалдемократическа партия Ливиу Драгня.
С готвените в Румъния промени се декриминализират финансови престъпления, които са под 200 000 леи или 47 500 евро. Една голяма част от водените разследвания и издадените присъди са именно за такива, а и по-малки суми. В случая с Драгня става въпрос за 108 000 леи.
Управляващите отказаха да вкарат промените за гласуване в парламента, което беше едно от основните искания на протестиращите от последните седмици.
Извънредната наредба, която ще прекрати процесите срещу стотици корумпирани румънски политици, беше огласена в късните часове снощи след заседание на правителството и без да фигурира в дневния ред.
"Най-злокобната нощ в румънската демокрация от 1989 насам", "това е диктат – следва диктатура", "току-що правителството обяви война на правосъдието", "не се върнахме в 1990, а в декември 1989" - това са част от коментарите, с които граждани посрещнаха новината. На един от плакатите на митинга пред сградата на правителството пише просто: "1984".
По-рано през деня председателят на Социалдемократическата партия Ливиу Драгня отложи за 14 февруари първото заседание на насроченото срещу него дело. Драгня вече има двегодишна условна присъда по друго дело - за купуване на гласове. Ако бъде осъден и по второто, трябва да излежи и двете наказания. Единственото, което може да предотврати такова развитие, е да бъдат променени законите.
Тъкмо заради първата присъда Драгня нямаше право да бъде назначен за премиер на страната (по сегашните закони), а остана премиер в сянка, направляващ правителството, съставено главно от най-приближените му сътрудници.
Спешната наредба, в частта за промяната на НК, влиза в сила 10 дни след публикуването й в Държавен вестник - тоест четири дни преди насроченото заседание по делото срещу Драгня.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства