28 Ноември, 2024

Световните медии: Без пробив на преговорите в Кремъл

Световните медии: Без пробив на преговорите в Кремъл

Лидерите на Франция и Германия напуснаха Москва късно през нощта след петчасова среща с Владимир Путин с обещанието да продължат преговорите за прекратяване на сраженията в Украйна, предаде Reuters

Никой от лидерите не говори пред журналисти след срещата в Кремъл, която завърши около полунощ, като президентът Франсоа Оланд и канцлерът Ангела Меркел се отправиха обратно на летището. 

Европейските чиновници омаловажиха очакванията преди преговорите в Москва, като изразиха съмнения за готовността на Путин да приеме компромис, докато в същото време проруските бунтовници напредват на бойното поле. След разговорите Москва и Берлин описаха ангажимента си да работят върху „съвместен документ“, който да вдъхне нов живот на рухналото мирно споразумение, подписано през септември в Минск. Документът ще включва идеи, предложени от лидерите на Франция, Германия, Русия и Украйна, които в неделя ще проведат конферентен разговор.
Нищо обаче не бе споменато за споразумение по ключовия въпрос за това ще се изтеглят ли бунтовниците от територията, завзета от тях след рухването на примирието. 

Извънредната среща на върха между Русия, Германия и Франция, насочена към овладяването на украинския конфликт, завърши без пробив, а само със споразумение за започване на работа върху проект за примирие, пише The Guardian.
В петък вечерта Ангела Меркел и Франсоа Оланд прекараха няколко часа в Кремъл с Владимир Путин, преди да напуснат за летището в Москва без коментар.
Говорител на германското правителство обаче заяви, че лидерите поне са се съгласили да работят върху съвместен документ за примирие на базата на условията от предишното примирие, сключено през септември в Минск, което така и не бе реализирано. Според европейски дипломати, Путин е предложил съживяване на споразумението от Минск, но с различни очертания на зоната на действие, с които се признават териториалните придобивки на подкрепяните от Москва сепаратисти в Източна Украйна. Предложението е било отхвърлено от Киев.
Продължилите над пет часа преговори в Кремъл между руския президент Владимир Путин и лидерите на Франция и Германия не постигнаха край на боевете в Източна Украйна. Тримата обаче се съгласиха да продължат дипломацията в надежда до дни да бъде постигнато дългоочакваното примирие, пише The Wall Street Journal.
Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд посетиха Москва след поредната ескалация на напрежението в региона. Визитата идва в момент, когато Вашингтон обмисля дали да започне доставки на оръжия в Киев, за да се противопостави на бъдеща агресия на подкрепяните от Русия сепаратистки бунтовници. Говорител на Меркел заяви, че тя и френският президент са имали „конструктивен и съдържателен обмен на мнения с президента Путин“.
Никой от лидерите не коментира публично преговорите. Представители на френската и германската делегации оповестиха, че тримата са се съгласили да продължат усилията за подготвянето на „възможен съвместен документ“ за реализирането на споразумението за примирие, подписано през септември в Минск. Този мирен план така и не влезе в сила, а насилието в източната част на Украйна продължи. Само през последния месец боевете са отнели живота на над 200 цивилни, според ООН.
Преди преговорите, западни дипломати заявиха, че Путин е направил ново предложение на Париж и Берлин, което се отклонява значително от условията, съгласувани в Минск, и което дава на бунтовниците повече територия и по-голяма автономност след скорошния им напредък на бойното поле.
На продължилите над пет часа преговори лидерите на Германия, Франция и Русия не успяха да постигнат споразумение за прекратяване на клането в Украйна, докато в същото време американските чиновници дебатираха нови стъпки за засилване на натиска над Русия, включително разполагането на военнослужещи в Полша и балтийския регион, коментира Bloomberg.
Преговорите, провели се между руския президент Владимир Путин, германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд, се състояха в Кремъл в рамките на усилията за предотвратяване на задълбочаване на конфронтацията между Русия и Запада заради Украйна. Малко от съдържанието на разговорите стана известно, преди Меркел и Оланд да напуснат Москва. Те ще продължат преговорите по телефона през уикенда. Германският канцлер се очаква да говори на Мюнхенската конференция по сигурността в събота.
Над преговорите е надвиснала перспективата за задълбочаване на санкциите срещу Русия, икономически срив в Украйна и риск от това конфликтът да се превърне в опосредствена война.
Във Вашингтон американски чиновници заявиха, че в допълнение към възможните стъпки, които се обсъждат в последно време – увеличаване на икономическата помощ за Украйна, предоставяне на несмъртоносна военна помощ и дефанзивни оръжия, се води дискусия за прибавянето на въздушна и ракетна отбрана, разполагането на бойни сили и сътрудници на разузнаването в Източна Европа, а може би и в Скандинавия.
Чиновниците, които предпочетоха да останат анонимни, казаха, че дебатът върви паралелно с този за доставките на оръжия в Украйна – дали такива ходове ще помогнат да се попречи на Русия или обратното, ще предизвика Путин да ескалира заплахите и военните маневри.
Припряността на Оланд и Меркел в търсенето на пътища за разрешаване на украинската криза е оправдана, а тяхното пътуване до Москва демонстрира необходимото на Европа лидерство, пише германското издание Der Spiegel. „Канцлерът на Германия „Ангела Меркел и президентът на Франция Франсоа Оланд са в Москва, за да тласнат към деескалация на кризата в Украйна. Тази символична политика има нужда от тласък. Тя демонстрира лидерство, каквото на Европа явно не стига“, пише изданието.
В момента мнозина поставят под въпрос ефективността на мисията на Меркел и Оланд, но тя има важно значение за самите европейци и в този смисъл припряността е оправдана, пише вестникът. „Това е изключително важно послание в тези трудни времена. То подчертава, че самата Европа все още се възприема сериозно. Континентът трябва да премине две изпитания. Европейците трябва да запазят вътрешното единство, когато икономическата криза може да прерасне в политическа и ключовата дума тук е Гърция. Освен това, европейците трябва да покажат зад пределите на ЕС, че въпреки всичките си вътрешни конфликти, те са готови да защитават своите ценности, а ключовата дума тук е Украйна“, се казва в статията.

(Агенция Фокус)

Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство