Тереза Мей може да издаде заповед за разследване на това как дружества в Обединеното кралство са получили разрешение да лобират и прилагат схема за изпиране на 2.2 млрд. паунда от името на управляващия елит на Азербайджан, съобщава „The Guardian“ в днешния си брой. Сред замесените в скандала е и името на съпруга на шефа на ЮНЕСКО Ирина Бокова – Калин Митрев.
Опозиционните политици призоваха правителството да направи запитване след като Guardian публикува вчера изтекла информация, показваща, че азербайджанското ръководство е направило тайните плащания от 2012 до 2014 г. чрез мрежа от непрозрачни британски компании.
Някои от тези средства са отишли към политици и журналисти, които са били част от международна лобистка операция, с цел да бъдат отклонени критиките към президента на Азербайджан Илхам Алиев и да издигат позитивния имидж на тази богата на петрол страна. Не е сигурно обаче дали всички получатели са били наясно с конкретния източник на парите, тъй като парите са пристигали по тайни канали.
"Благодарение на разследването на Guardian, ние научихме нещо за така наречената „Азербайджанска пералня", казва Тим Фарон, бивш лидер на Либерал-демократическата партия. "Но сега е време да изперем част от мръсното пране в обществото и да разберем точно кой е платил пари, на кого и защо“, посочва още той.
"Нуждаем се от пълно разследване, за да видим, че мръсните пари не са били използвани за купуване на влияние в Обединеното кралство. Азербайджанското правителство е виновно за системните нарушения на правата на човека и ще стане ясно, че режимът там е правил плащания в колосални размери“, коментира още Фарон.
"Докато не знаем кои са собствениците на компании във Великобритания и паричните данъчни потоци, които ние можем да контролираме, такива неприемливи практики ще продължат и Великобритания ще бъде виновна заради неспособността на правителството да действа срещу тях", заявява Маргарет Ходж, председател на парламентарна комисия и председател на комисията по публични средства в британския парламент.
Четирите фирми, замесени в аферата с „Азербайджанската пералня“ се оказаха чужди дружества, регистрирани в Обединеното кралство. Това са: Метастар Инвест, със седалище в Бирмингам; Hilux Services и Polux Management, създадени в Глазгоу; и LCM Alliance, от Potters Bar, Hertfordshire. Техните корпоративни партньори са анонимно данъчно убежище, базирано в Британските Вирджински острови, Сейшели и Белиз.
Става ясно също, че част от изпраните 2,2 млрд. паунда са били използвани за луксозни автомобили, училищни такси, интериорен дизайн и зъболекар, докато други суми са отивали към европейските политици.
Управляващото семейство на Азербайджан не е пряко посочено в изтеклите документи. Но разследването на "Гардиън" открива, че има сериозна връзка между него и изпраните милиарди. Големи суми са били предоставени от държавната Международна банка на Азербайджан, която е най-голямата банка в богатата на петрол страна. През това лято същата банка беше спасена от фалит, след като министерствата на отбраната и аварийните ситуации в Баку дадоха кеш пари.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства