25 Ноември, 2024

The Washington Examiner: Северна Корея не е преустановила производството на ядрени бомби

The Washington Examiner: Северна Корея не е преустановила производството на ядрени бомби

Ким трябва да усети заплахата от военната опция на масата за преговори, заяви председателят на Комисията по вътрешна сигурност на САЩ

 Северна Корея не е преустановила производството на материали, необходими за направата на ядрени бомби, съобщава американското издание The Washington Examiner, като се позовава на информация от командващия войските на САЩ на Корейския полуостров генерал Винсънт Брукс.
„Производствената им способност все още е непокътната", увери командващият американските сили в Южна Корея, като същевременно призова да не се бърза с бурните реакции. Причината – производството на материалите и запазването на ядрените способности не може да повлияят на преговорите за денуклеаризация на Корейския полуостров, твърди ген. Брукс.
Но неговите коментари бяха предшестване скептични излявления на редица влиятелни републиканци, които са убедени, че севернокорейският лидер Ким Чен-ун не е изпитал на гърба си достастъчно сериозен натиск, за да унищожи оръжията на Пхенян за масово поразяване, пише "Фокус". 
„Това, което видях от Сингапур, всъщност не е максималният натиск, а по-скоро разхлабването на санкциите по отношение на принудителното изпълнение", отбелязва председателят на Комисията по вътрешна сигурност на САЩ Майкъл Маккоул.

Маккаул насочи повечето от критиките си към Китай и Русия, като отбеляза, че представители на САЩ са показали на Съвета за сигурност на ООН „ясни и убедителни доказателства", че и двете страни помагат на Северна Корея да избегне санкциите. Според председателя на Комисията по вътрешна сигурност на САЩ президентът Доналд Тръмп също е допуснал грешка, като се е съгласил да прекрати военните учения в района на Корейския полуостров. 
Той одобри заплахата на Тръмп да удари с „огън и гняв" режима на Ким Чен-ун, ако Пхенян продължи с изпитанията си на ракети, като подчерта, че подобна реторика засилва „фактора на страха“ в съзнанието на севернокорейския диктатор. „В края на краищата той трябва да усети заплахата от военната опция на масата за преговори. Не мисля, че трябва да правим отстъпки, докато не започнат да се движат напред по пътя за денуклеаризацията“, допълни Маккоул. 
Брукс твърди, че американската армия в момента е „изпълнителят на примирието" и „улеснението" на дипломатическия процес. „Трябва да поемем известен риск, за да изградим доверие“, бе предложението, което той направи в рамките на продължаващия форум по сигурността в Аспен, щата Колорадо. 

Сподели:

Товарен самолет се разби в Литва, поне един е загинал

Самолетът е трябвало да кацне на летището във Вилнюс и се е разбил на няколко километра от летището

Вучич: Вече не седя на два стола, в Сребреница имаше клане, но не е геноцид

Великосръбската идеология е много измислена история за всички онези хора, които искат да навредят на Сърбия и сръбските национални интереси

Отстранен е командирът на Южния военен окръг (ЮВО), руското МО прикрива причината

"Вагнер" отново набира войници за фронта в Украйна, пише в актуален доклад на Института за изследване на войната