В четвъртък, след първата си среща в Белия дом с президента Барак Обама, Тръмп написа: "Току що имахме много открити и успешни президентски избори. Сега професионални протестиращи, подбуждани от медиите, протестират. Много нечестно!"
Обръщането му на 180 градуса не е особена изненада, като се има предвид, че по време на президентската кампания неговите съветници се опитваха да възпират гневните му изблици.
От края на изборния ден на 8 ноември Тръмп се стреми да се държи помирително. Той поздрави своя опонент Хилари Клинтън и изрази благодарност и възхищение от Обама по време на срещата им в Овалния кабинет.
"Ню Йорк таймс" съобщи, че хората от предизборния му щаб са успели да отнемат от Тръмп контрола върху Туитър-акаунта му след като той е пуснал няколко подстрекателски постинга. Промяната на тона посред нощ може да е знак, че усилията за озаптяване на Тръмп продължават и в преходния период.
На източното крайбрежие протести се проведоха във Вашингтон, Балтимор, Филаделфия и Ню Йорк, а на западния бряг противниците на милирдера-популист се събраха в Лос Анджелис, Сан Франциско и Оукланд в Калифорния, както и в Портланд и Орегон.
В по-голямата си част минаха мирно, но имаше и единични актове на гражданско неподчинение и нанасяне на материални щети, отбелязва Ройтерс.
Много от протестиращите бяха бели, което показва, че макар Тръмп да спечели изборите благодарени на бели гласоподаватели от работническата класа, мнозинството от останалите е дълбоко разделено по отношение на бъдещото му президентство. Голямо безпокойство предизвикаха неговата антиимигрантска риторика, сексистки и расистки изказвания, закани да забрани отново гей браковете, да денонсира договореностите на Обама за климатичните промени, както и здравоосигурителната реформа на Обама.
Затова граждански активисти, студенти и млади хора излязоха по улиците, скандирайки лозунги като "Любовта ще сломи омразата" (Love Trumps Hate).
В Портланд протестиращите хвърляха предмети срещу полицията, изпочупиха коли и драскаха с графити.
Демонстранти, въоръжени с камъни, взети от строителни обекти, са потрошили най-малко 19 коли и автокъща близо до един от заможните квартали на града.
В Минеаполис около 1000 протестиращи блокираха междущатска магистрала за един час и предизвикаха задръстване. От полицията съобщиха, че и сред протестиращите е имали хора, които са се опитали да попречат на по-радикалните групи да вилнеят.
Протести имаше и около някои от най-емблематичните сгради, които са собственост на Тръмп – "Пенсилвания Авеню Хотел" във Вашингтон и Тръмп Тауър в Манхатън. Стотина души пък протестираха около Белия дом, където президентът Барак Обама за пръв път прие Тръмп.
Полицията загради с кордон новооткрития хотел на строителния магнат във Вашингтон и хотела му Чикаго, а пред небостъргача "Тръмп Тауър" в Манхатън са поставени бетонни блокове.
Около 300 души организираха протест в Балтимор, скандирайки лозунга: "Това не е моят президент!" и развявайки: плакати, на които пишеше: "Аз не съм избирал омразата да оглави президентския пост". По данни на местни медии двама души са били арестувани в този протест.
Демонстрации имаше още в Чикаго и Далас. В Денвър в протеста участваха около 2000 души; в Сан Франциско излазоха 1000 младежи, основно колежани, които преминаха през финансовия квартал на града и блокираха движението.
"Доналд Тръмп е расист. Той напада имигрантите и мюсюлманите", казва Памела Кампос една от участничките в протеста.
В Лос Анджелис стотици студенти прекосиха в протестно шествие кампуса на Калифорнийския университет, носейки плакати, на които пишеше: "Любовта ще сломи омразата" и "Откажете се от Тръмп".
Демонстрации имаше в много други градове на САЩ, а демонстрации са планирани и за следващата седмица.
"Файненшъл таймс" прави паралел между протестите в Лондон след победата на вот за Брекдзит през юни и сегашните брожения срещу избора на Тръмп в САЩ. И от двете страни на Атлантика вотът бе предшестван от грозни кампании, а резултатите отразиха дълбокото разделение в обществото между по-космополитните градове и консервативно настроената провинция.
Много от протестиращите в САЩ признават, че изборът на Тръмп е в резултат на демократичен процес, но заявяват, че са в правото си да изразят своите възгледи по мирен начин.
Да се изразява мнение е отговорност, ние нямаше да имаме демокрация, ако не изразяваме мнението си, казва студентка от Чикаго, която е била привърженик на Бърни Сандърс, опонентът на Хилари Клинтън в първичните избори на Демократическата партия.
Опасенията, че изборът на Тръмп ще налее допълнително масло в огъня на разделенията и речта на омразата, не се ограничават до уличните протести. Мат Малоуни, изпълнителен директор на базираната в Чикаго компания за доставка на храни GrubHub, изпрати писмо до своите служители, в което им обяснява, коментари като тези, които Тръмп е използвал в кампанията си, нямат място във фирмата.
"Аз абсолютно отхвърлям националистическите, антиимигрантски и всяващи омраза политики на Доналд Тръмп и ще работя колкото мога, за да предпазя нашата компания от това", пише той. "Докато всички ние се опитваме да разберем какво означава за нас този вот, аз искам да уверя всеки един от нашия екип, който е уплашен или се чувства лично засегнат, че аз и всеки един тук, в GrubHub, ще се бори за вашето достойнство и вашето право да се стремите към по-добър живот за вас и вашите семейства тук в САЩ".
Превод: Георги Стоянов
Още от Свят
Отстранен е командирът на Южния военен окръг (ЮВО), руското МО прикрива причината
"Вагнер" отново набира войници за фронта в Украйна, пише в актуален доклад на Института за изследване на войната
Майк Уолц призова за "прекратяване на ескалацията" в Украйна
Коментарите идват в момент, когато отиващият си президент Джо Байдън търси начини да подкрепи Украйна преди встъпването в длъжност на Тръмп
Байдън помилва пуйките Пийч и Блосъм преди Деня на благодарността в САЩ
17-седмичните пуйки са израснали във ферма, собственост на бащата на Грант, Джон Цимерман, в Нортфийлд, Минесота