24 Ноември, 2024

Турските военни остават в Ирак въпреки ултиматума на Багдад

Турските военни остават в Ирак въпреки ултиматума на Багдад

Анкара заяви, че военните са част от международна мисия за обучение и оборудване на иракските сили за сигурност срещу "Ислямска държава". Багдад заяви обаче, че никога не е "канил" подобни сили и ще отнесе случая към ООН.

Вашингтон, който води международната коалиция срещу джихадистите, обяви, че не приема разполагането на турски сили на иракска територия без изричното съгласие на Багдад.

В понеделник премиерът на Ирак Хайдер ал Абади заяви след среща с германския външен министър Франк-Валтер Щайнмайер Абади, че на територията на Ирак има турски войски "без знанието или съгласието на иракското правителство".

"Предизвикваме Турция да покаже каквото и да било доказателство, че сме знаели или сме се съгласили на това", добави той.

Абади е под силен натиск от шиитските политически групи да предприеме мерки за изтеглянето на турските военни.

"Смятаме ставащото за нарушение на суверенитета на Ирак и тези войски трябва да се оттеглят незабавно", заяви иракският премиер.

"Този регион не може да поеме още един конфликт, включително такъв между Турция и Ирак", каза германският външен министър и призова за деескалация.

Обвинението на Абади идва в момент, когато редица страни вече обвиняват Турция, че е замесена в трафик на петрол с ИД. Радикалната групировка контролира райони в Ирак и Сирия.

От няколко дни Русия обвинява Турция, че се възползва от джихадистката контрабанда на петрол и дори намеси пряко президента Реджеп Тайип Ердоган, който заяви, че това са лъжи. Турският президент каза също, че е отправил предупреждение към иранския си колега Хасан Рохани след появата на подобни обвинения в някои ирански медии.

В петък САЩ заявиха, че количеството петрол, което ИД превозва в Турция е "икономически незначително". След това изявление Москва обвини Вашингтон, че иска "да прикрие тези деяния".

Сподели:

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс

Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка

Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков