Председателят на Европейския съвет Доналд Туск предупреди нелегалните икономически мигранти, които идват в Европа, че рискуват "живота и парите" си напразно.
Туск е на посещение в Гърция и Турция, където се опитва да постигне споразумение за намаляване на притока от мигранти, пътуващи на запад, съобщава Би Би Си.
В Гърция растат страховете от хуманитарна криза, след като над 25 000 мигранти останаха блокирани в страната след затягането на граничния контрол на север. Днес група имигранти блокираха жп линията от гръцката страна на границата с Македония в знак на протест срещу ограниченията, наложени от Австрия и няколко балкански страни, които позволяват само сирийски и иракски имигранти да преминават границите им. С това решение се забрани преминаването на хиляди хора, които искат да достигнат Западна Европа незаконно, сред които афганистанци и икономически имигранти.
В изявление след среща с гръцкия премиер Алексис Ципрас в Атина председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че се обръща към "всички потенциални нелегални икономически мигранти", откъдето и да са. "Не идвайте в Европа. Не вярвайте на контрабандистите. Не рискувайте живота си и парите си", призова Туск, подчертавайки, че това е да дадеш всичко и да не получиш нищо в замяна.
Той също така каза, че страните-членки на ЕС трябва да се въздържат от едностранни действия за справяне с мигрантската криза. "Едностранни решения, без предварително съгласуване, колкото и да оправдани в национален контекст, всъщност са вредни за европейския дух на солидарност. Не трябва да се поддаваме на илюзията, че вместо пълното зачитане на шенгенските правила, може да има друго, лесно и удобно европейско решение. Спазването на правилата на Шенген няма да реши миграционната криза. Напълно наясно съм с това. Но без тях нямаме никакъв шанс да я разрешим", изтъкна председателят на Европейския съвет.
В изявлението си след срещата с гръцкия премиер Туск призна, че Гърция е най-засегнатата от кризата страна и подчерта, че ЕС няма да изостави Гърция. Той посочи, че приветства обявените от Комисията вчера нови инструменти за предоставяне на спешна помощ в размер на 700 милиона евро за държавите-членки на ЕС, които са изправени пред извънредна хуманитарна криза, и по-специално за Гърция.
Междувременно британският премиер Дейвид Камерън и френският президент Франсоа Оланд ще се срещнат, за да обсъдят въпроси, свързани със сигурността и миграцията, сред които и условията на френското пристанище Кале, където в лоши условия живеят хиляди имигранти, надяващи се да влязат в Обединеното кралство. Камерън и Оланд ще проведат разговори във френския град Амиен. Освен миграцията, в дневния ред на срещата се очаква да бъдат също борбата с тероризма и конфликтите в Либия и Сирия.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"