30 Април, 2026

US топшпионин: Русия би свалила американски самолет в Сирия

US топшпионин: Русия би свалила американски самолет в Сирия

Не е изключено Русия да свали американски самолет, ако над Сирия бъде наложена зона, забранена за полети. Това заяви директорът на Националното разузнаване на САЩ Джеймс Клапър, коментирайки политическите разисквания по въпроса за такава зона.

"Не бих изключил да свалят американски самолет, ако сметнат, че заплашва силите им на земята", каза Клапър в интервю за телевизия Си Би Ес. Той добави, че Русия има много модерна и ефективна система запротивовъзушни удари в Сирия. Според него тя не би я разположила, ако няма да я използва. Правителството на Обама се въздържа от създаване на "зона, забранена за полети" и "зона за сигурност за мирното население". Тази позиция е заета донякъде заради трудността в охраната и налагането на зоната, както и заради риска от пряк военен сблъсък между САЩ и Русия. Обаче кандидатът за президент на демократите Хилъри Клинтън призова в някои райони на Сирия да бъде обособена зона, забранена за полети. Кандидатът за вицепрезидент от републиканците Майк Пенс също призова за такава мярка, но Доналд Тръмп все още не е заел твърда позиция по въпроса, отбелязва АП.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.