Закон в Румъния забранява култа към комунистическия лидер Николае Чаушеску и легионерските символи.
На 27 юли 2015 г. в румънския Държавен вестник беше публикуван нормативен акт, който променя и допълва постановление от 2002 г. за забрана на организациите и символите с фашистки, расистки или ксенофобски характер и разпространяване на култа към личности, виновни за извършване на престъпления срещу мира и човечеството.
Това естествено предизвика напрежение в Румъния - историците водят спорове, говорейки за цензура, а изпитващите носталгия по комунизма и крайнодесните казват, че са готови да идат в затвора заради идеите си, пише в. "Адевърул", цитиран от БТА.
Новият закон, иницииран от либералите Крин Антонеску, Джордже Скутару и Андрей Джеря, внася три съществени изменения спрямо постановлението от 2002 г.: въвежда понятието "румънски холокост", поставя легионерството редом до фашизма и забранява пропагандирането на култа към лица, осъдени за геноцид.
Нововъведенията в закона предизвикаха разпалени дебати между историците, симпатизантите на легионерското движение и носталгиците, въздишащи по времето на Чаушеску, посочва изданието, като допълва, че "най-голям ефект предизвика вестта, че Чаушеску вече не може да бъде хвален публично". Неспазването на законите за борба с екстремизма се санкционира със затвор от 6 месеца до 3 години или с глоба.
"Като се има предвид, че Чаушеску беше осъден за геноцид, този закон се отнася и за неговата личност. Значи се забранява култът към него. Какво означава култ? Пропагандирането в общественото пространство на образа на Чаушеску с положителен смисъл. Ако носиш тениска с лика на Чаушеску, значи рекламираш положителния му образ. Не можеш да казваш, че Чаушеску е бил герой, (...) че трябва да следваме примерите му. Това не означава, че въобще не може да се говори за Чаушеску или че историците ще имат някакви спънки в изследванията си", обяснява Александру Флориан, председател на Националния институт за изучаване на холокоста в Румъния "Ели Визел".
"Само чакам да ме осъдят, защото поддържам култа към личността на Чаушеску! Аз самият съм готов да опитам. Да видим дали ще ме осъдят. Ще ми забранят ли на мен да казвам, че Чаушеску беше герой? Ами аз така мисля и имам сериозни аргументи", казва Петре Игнатенку, председател на Комитета за реорганизация на Румънската комунистическа партия.
От своя страна Константин Ротару, председател на Румънската социалистическа партия, казва, че само чака неговата партия на дойде на власт, за да обвини настоящите управници в геноцид. "От 1989 г. досега населението на Румъния е намаляло с три милиона души. Това не е ли геноцид? Ако ние дойдем на власт - Румънската социалистическа партия - ще ги осъдим с техните закони. Това, което направи Чаушеску, не беше геноцид", коментира Ротару.
Николае и Елена Чаушеску са единствените лица, осъдени за геноцид, в цялата история на Румъния, отбелязва "Адевърул". Проучване на института ИНСКОП по поръчка на вестника сочи, че Николае Чаушеску заема първо място сред най-добрите държавни ръководители, които Румъния е имала, получавайки 24.7% от гласовете на анкетираните, тоест повече от подкрепата за бившите президенти Траян Бъсеску и Емил Константинеску.
Също така 70% от румънците смятат, че присъдата, издадена на семейство Чаушеску през декември 1989 г., е неправилна.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"