24 Ноември, 2024

Варуфакис пред "Билд": Меркел държи ключа за гръцката криза

Варуфакис пред "Билд": Меркел държи ключа за гръцката криза

„Ръководителите на ЕС трябва да действат. И като канцлер на най-важната държава в Европа Ангела Меркел държави ключа за разрешаването на кризата в ръцете си. Надявам се, че ще го използва“, заяви гръцкият финансов министър Янис Варуфакис в интервю за "Билд" което ще бъде публикувано в утрешния брой на списанието. Така той прехвърли инициативата за изхода от гръцката криза в полето на Германия.

В същото време финансовият министър подчерта, че Атина е отворена за „нови предложения от институциите“ – ЕС, ЕЦБ и МВФ, дори и в навечерието на референдума, в който гражданите ще се произнесат за условията, които държавите от еврозоната предложиха за спасителния план на Гърция. „Що се отнася до нас, ние оставаме готови да преговоряме до момента, в който хората ще заявят своята оценка“, сподели Варуфакис пред немското издание.

Попитан дали Атина ще представи нови предложения за реформи пред международните си кредитори, финансовият министър на Гърция беше категоричен: „Не, ние изложихме нашите идеи на масата на преговорите“, и подчерта, че е ред на институциите да „покажат добрата си воля. И да я използват“, завърши Варуфакис.

Междувременно в 16 часа в Атина се събира Гръцкият съвет за системна стабилност - орган, създаден да реагира на ситуации на финансова криза, съобщи АФП, като се позовава на министерството на финансите.

Министерството не дава никаква информация и дори не посочва кой ще участва.

Съветът постоянно анализира и проследява развитието на ситуацията във финансовия сектор. Той е съставен от министъра на финансите, заместник-министъра на финансите, от управителя на Гръцката банка и директора на Гръцката комисия за пазарите.

Правителството на Гърция обмисля да затвори банките в понеделник и да наложи контрол над достъпа и движението на капитали. Това каза от своя страна финансовият министър Янис Варуфакис.

Гръцкото правителство обяви, че организира на 5 юли референдум по предложенията на кредиторите – ЕС, ЕЦБ и МВФ – които включват реформи и бюджетни съкращения срещу отпускането на още помощи – и препоръча да се гласува с "не".

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.