28 Ноември, 2024

Ватиканът - на път да ревизира доктрината за оправданите войни

Ватиканът - на път да ревизира доктрината за оправданите войни

Участниците в първа по рода сиконференция във Ватиканабезцеремонно отхвърлиха дълголетната теория на Католическата църква за оправданите войни (jus bellum iustum) и призоваха папа Франциск да отправи папско послание до всички католици за ненасилие.

Тази доктрина, използвана традиционно от теолози, политици и военни лидери, за да обосноват и обяснят причините за водене на войни, често се е използвала, за да се оправдаят насилието и конфликтите по света. Време е църквата да преразгледа учението през евангелските думи на Исус за ненасилието, е било обединяващото мнение на участниците в тридневния форум, съобщава от италианската столица изданието "Нешънъл католик рипортър".

"Няма справедлива война", заявяват в заключителния документ около 80 участници в конференцията, организирана съвместно от Папския съвет за справедливост и мир и международната католическа организация за мир PaxChristi. Според тях папа Франциск трябва да излъчи това виждане в послание (encyclica) или в друг "основен документ".

Твърде често теорията е била използвана по-скоро да сеподкрепи, отколкото се предотврати или ограничи войната,продължават участниците. Самото допускане за "справедлива война" според тях подкопава моралния императив да се разработват инструменти и възможности за ненасилственатрансформация на конфликтите.

"Имаме нужда от нова рамка, която да съответства наЕвангелието", казват участниците, като отбелязват, чеФранциск и четирима негови предшественици са се изказвалипротив войната често.В документа се припомня, че критериите, залегнали в доктрината за оправданата война, са изложени от Свети Августин през 4-и век и са доразвити през от 13-ти век от ТомаАквински, а днес са очертани в четири условия в официалнияКатехизис на Католическата църква.

"Дойдох отдалече за тази конференция с много ясен ум, че насилието е надживяно", казва архиепископ Йоан КръстителОдама от Уганда. Той е убеден, че "тази позиция не е актуалназа нашия свят днес". "Ние трябва да заявим това със силен глас", продължаваархиепископът. "Всяка война е унищожение. Нямасправедливост в разрушенията ... остаряло е".

Изданието цитира и бившия колумнист на "Вашингтон пост" Колмън Макарти, основател и директор на Центъра за обучение в мир във Вашингтон, и автор на няколко книги,сред които I'd Rather Teach Peace, който казва: Твърде късно лидерите на католическата църква се решават да отхвърлят вярването за "справедлива война". Християнството започва като вяра напълно отдадена наненасилието. След това Св. Августин и Св. Тома Аквински допускат, че някои войни могат да бъдат оправдани, което енапълно противоположно на учението на Исус Христос. Сега като че ли лидерите на църквата, включително Франциск,идват на себе си".

Но това няма да е достатъчно, смята коментаторът и лансира идеята католиците да забранят по примера на квакерите и други религиозни деноминации техни членове да вдигат оръжие с цел убийство на хора. "Ако тази конференция не стигне до резултати, ще имаме ощеоще един пример за празно говорене", заключва Макарти.

Сподели:
Френският съд ще обяви присъдите по делото срещу Марин Льо Пен за злоупотреби с евросредства

Френският съд ще обяви присъдите по делото срещу Марин Льо Пен за злоупотреби с евросредства

Прокурорите поискаха петгодишна забрана за заемане на обществена длъжност за Льо Пен, което може да ѝ попречи да вземе участие в президентските избори през 2027

Мащабна ракетна атака срещу енергийната инфраструктура на Украйна

Мащабна ракетна атака срещу енергийната инфраструктура на Украйна

Държавният оператор на електропреносната мрежа „Укренерго“ обяви извънредни прекъсвания на електрозахранването в редица региони

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав