24 Ноември, 2024

Виктория Хюсън: Начинът, по който правителството се справя с Брекзит, е зрелищен провал

Виктория Хюсън:  Начинът, по който правителството се справя с Брекзит, е зрелищен провал

“Всяко отлагане на Брекзит носи допълнителна несигурност, следователно загуби за бизнеса“, заяви пред БНР Виктория Хюсън от Института за икономически въпроси в Лондон. Тя бе категорична, че най-добрият вариант е британското правителство да постигне споразумение за свободна търговия с Европейския съюз.

“Най-важната и непосредствена тревога е икономическата несигурност. Причината е, че нито компаниите, нито хората знаят какво ще изиска правителството от тях буквално в следващите няколко дни. За последните две години, откакто стана ясно, че Великобритания ще напусне Европейския съюз, правителството така и не успя да създаде условията за това. И сега сме в ситуация, в която бизнесът не знае дали ще има сделка и ако има такава, как ще изглежда тя, коментира тя в интервю за предаването  на БНР “Събота 150“.

"Гъвкавото" отлагане е най-лошият възможен сценарий, каза още Хюсън и добави:

“То наистина ще удължи икономическата несигурност. Знаете ли, от гледна точка на мнозинството, което гласува Великобритания да напусне Европейския съюз, постоянното отлагане е доста обидно, защото се показва решението, което беше взето по съвсем демократичен начин. Начинът, по който правителството се справя с Брекзит, е зрелищен провал. Разочарованието наистина е много голямо“.

Най-добрият сценарий щеше да бъде да напуснем Европейския съюз със споразумение, което начертава бъдещите ни отношения. Това обаче не се случи, защото премиерът Тереза Мей договори ужасно споразумение с Брюксел. Ако го бяхме приели, щяхме да останем много близо в икономически план до решенията, вземани от Брюксел. В такъв случай обаче ние нямаше да имаме право на глас, което е много лошо, защото така практически Европейския съюз щеше да продължи да взема решенията вместо нас, коментира още тя. 

“Най-добрият изход от ситуацията е споразумение за свободна търговия или редица отделни споразумения със страните членки, които имат подобни клаузи. Уреждането на отношенията по оста Лондон - Брюксел по този начин би било много по-добре от запазване на членството в митническия съюз и единния европейски пазар - т.е., норвежкия модел. Говоря за споразумение за свободна търговия, защото то би освободило страните от мита, би дало безпроблемен достъп до пазара и гаранция, че нашите фирми няма да бъдат дискриминирани. Така бихме могли да създаваме заедно регулаторната рамка, което е важно. Така те ще отговарят на нуждите на нашия пазар. В същото време британското правителство ще бъде свободно да предлага законодателство, което да важи само при нас и да договоря споразумения с трети страни, които са в интерес на Обединеното кралство“, посочи Хюсън.
Сподели:

Кремъл се оплака, че Байдън саботира мирните планове на Тръмп за Украйна

Според Песков сегашната администрация„ще направи всичко, за да гарантира, че тази война няма да свърши“

Службата за сигурност на Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"

Според Пентагона тя е базирана на руската междуконтинентална балистична ракета RS-26 Rubezh

Зеленски: Путин иска войските му да изтласкат ВСУ от Курска област до 20 януари

Ракетните войски на Украйна са поразили руска радиолокационна станция на зенитно-ракетен комплекс С-400