24 Ноември, 2024

Я. Бугайски: Скопие е новата руска крепост на Балканите, Кремъл се надява, че Македония ще стане новата Република Сръбска

Я. Бугайски: Скопие е новата руска крепост на Балканите, Кремъл се надява, че Македония ще стане новата Република Сръбска

Кремъл ще вложи допълнителна енергия, за да наруши крехките демократични постижения в Западните Балкани и да направи НАТО и Европейския съюз още по-недостижими

"Скопие е новата руска крепост на Балканите и Кремъл се надява, че Република Македония ще стане новата Република Сръбска", прогнозира американският политолог Януш Бугайски.

Ако се блокира пътят на РепубликаМакедония към западните институции, в целия регион ще нарасне напрежението. Кремъл ще вложи допълнителна енергия, за да наруши крехките демократични постижения в Западните Балкани и да направи НАТО и Европейския съюз още по-недостижими, казва Бугайски в интервю за черногорския вестник "Победа".

"Ако договорът с Гърция ца промяна на името не получи необходимата подкрепа, страната ще бъде подложена на етническа радикализация, регионална нестабилност и руска намеса. Единственото спасение за премиера Зоран Заев биха били предсрочни избори през ноември, което също така ще бъде рисков ход, тъй като националистите са окуражени от неуспешния референдум", коментира Бугайски, цитиран от БТА.

Макар президентите на Сърбия и Косово Александър Вучич и Хашим Тачи да са съгласни с промени на границите, Бугайски смята, че някои лидери на албанците от Република Македония и Косово виждат шанс за допълнителна хегемонизация и териториални промени.

"Национализмът и сепаратизмът ще направят страната уязвима за руско влияние. Москва вижда в Македония крепост за своята борба против ЕС и НАТО и се надява, че ще може да направи от нея нова Република Сръбска", казва Бугайски.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.