Срах от съдебна отговорност, депресия или премахване на неудобни свидетели? Тези въпроси си задава Украйна след вълната от предполагаеми самоубийства сред бившите съюзници на сваления проруски президент Виктор Янукович, пише в редакционен материал агенция "Франс прес".
През последните две седмици са открити мъртви вече трима високопоставени служители на предишния режим, паднал през февруари 2014 г. след тримесечни проевропейски протести на Майдана в Киев, потушени с кръв.
Разследващите заявяват, че основна е версията за рамоубийствата, а проруските сили виждат в тези събития "гонения" срещу опозиционери от страна на властта.
В края на февруари бе съобщено, че Михайло Чечетов – бивш депутат с висок ранг от Партията на регионите на Янукович, се е хвърлил от 17-я етаж, оставяйки на съпругата си бележка, според която "нямал повече морални сили да живее".
Заподозрян в злоупотреба с власт, Чечетов бе арестуван седмица преди да умре, но скоро пуснат под гаранция от 5 милиона гривни (близо 220 000 евро). Часове след смъртта му главният прокурор на Украйна Виктор Шокин заяви по телевизията, че готви и други обвинения срещу бившия народен представител.
Чечетов бе сред хората, организирали в разгара на протестите на Майдана гласуването в парламента на 16 януари 2014 г. Тогава бяха приети "диктаторски" закони, предвиждащи ограничения върху правото на демонстрации и затвор за протестиращите.
"Тласнат" към самоубийство?
Гласуването в парламента допринесе за радикализация на мирното дотогава протестно движение, което приключи през февруари 2014 г. с кървавата баня в центъра на Киев и бягството на президента Янукович в Русия.Освен това, през периода 2003-2005 г. Михайло Чечетов бе и председател на украинския Държавен имуществен фонд, отговарящ за приватизацията.
Без да предлага версии за смъртта на Чечетов, Игор Луценко от парламентарната комисия против корупцията веднага написа в блога си: "Смъртта му гарантира на собствениците на предприятия, продадени за безценица", че резултатите от непрозрачната приватизация няма да бъдат преразгледани.
Украинският олигарх Игор Коломойски, губернатор на Днепропетровска област, заяви: "Чечетов знаеше тайните на приватизацията и бе "тласнат към самоубийство".
Друг бивш депутат от Партията на регионите – Станислав Мелник, бе намерен мъртъв от съпругата си през нощта срещу 10 март в банята на дома им недалеч от Киев. Той изглежда се е самоубил с ловна пушка.
В петък бившият губернатор на югоизточния индустриален район Запорожие Олександър Пеклушенко бе открит в селската му къща със смъртоносна огнестрелна рана в шията. Той беше разследван във връзка с репресиите срещу проевропейски демонстранти в Запорожието.
"Щом се очертава възможност някогашен висш ръководител да влезе в затвора, това може да предизвика смущения в психиката", коментира Михайло Корниенко, бивш вътрешен министър.
"Не е изключено обаче някой да има интерес от смъртта на тези хора, не е изключено най-малко един от случаите да представлява убийство, маскирано като самоубийство", добави той пред АФП.
"Страх от отговорност"
Подозрителните самоубийства след драматично падане на един управляващ режим не са нещо ново за Украйна. През 2005 г. - точно след победата на Оранжевата революция, когато властта бе поета от прозападни сили, вътрешният министър на сваления режим Юрий Кравченко, заподозрян, че е замесен в нашумялото убийство на журналиста Георгий Гонгадзе, бе открит мъртъв, преди да се яви за разпит в прокуратурата. Официалната версия - самоубийство с два куршума в главата, бе посрещната скептично, но делото бе приключено.
"Следователите решиха, че наистина се е застрелял сам. Аз продължавам да подозирам тук убийство", заяви за АФП Валентина Теличенко, адвокат на семейство Гонгадзе, проучила случая с Кравченко. Според нея обаче случаят не бива да бъде сравняван със сегашната вълна от самоубийства.
"След смяна на властта предишните управляващи знаят, че вече няма кой да ги защити, че са силно застрашени", изтъква тя. "Те не са сигурни, че съдилищата ще бъдат независими", добави адвокатката.
Заместник-главният прокурор на Украйна Олексий Баганец вижда едно-единствено обяснение за тези самоубийства: "Хората се страхуват да понесат отговорността си".
Досега открити мъртви при съмнителни обстоятелства и обявени за самоубили се украински политици само от началото на годината са
- Станислав Мелник – 53 г., бивш депутат, който беше открит мъртъв с огнестрелна рана в банята в дома си на 9 март
- Михайло Чечетов – бивш зам.председател на „Партията на регионите“, който според властите е взел решение сам да скочи от 17-тия етаж от тераста на апартамента си на 28 февруари
- Сергей Валтер – кмет на град Мелитопол беше намерене обесен на 25 февруари
- Олександър Бордюх – зам.полицейски началник в Мелитопол, намерен мъртъв на 26 февруари
- Олексей Колеснюк – бивш ръководител на областната управа в Харков, намерен обесен на 29 януари
Още от Свят
Нетаняху: Израел прекратява огъня в Ливан,съсредоточаваме се върху иранската заплаха
Израел ще приеме прекратяване на огъня в Ливан още тази вечер
Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие
Фактически става дума за война на "малка съветска армия" – ВСУ – срещу "голяма съветска армия" – войските на РФ.
Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война
Благодарение на Украйна войната остава ограничена в една държава – тяхната собствена