18 Януари, 2026

Цветозар Томов: Партиите в парламента не са приемлив партньор за реформаторите

Цветозар Томов: Партиите в парламента не са приемлив партньор за реформаторите

Сега целта е да се промени усещането, че там са се събрали куп неуспяли партии, а се прави нещо различно. Не можем да продължи да се лашкаме между мутро-бандитизъм. Това обяви по БНТ социологът Цветозар Томов, който е член на Обществения съвет към реформаторите.

Томов посочи, че все още ситуацията не е предизборна, но час по-скоро трябва да стане такава, защото сегашното управление е вредно. Според него, нито една партия в този парламент сега не е  приемлив коалиционен партньор за реформаторите.

Ако ще се прави нещо ново и ясно, то трябва да се изгради на сериозна принципна основа.  И на тази принципна основа да се правят нови съюзи и коалиции, но това ще зависи, до колко тези партии, които сега са в парламента могат да се променят и го правят. Не можеш да се бориш с мафиотизиране на България с мафиоти, категоричен бе Томов.

Литераторът проф. Михаил Неделчев, който е също част от обществения съвет посочи, че на този етап 25 души са в тази гражданска квота. Според него добре е, че съветът може да формира политически решения.

Досега няма случай идея на партиите, която да не е представена на вниманието на гражданския съвет. За първи път ръководители на партии отстъпиха възможност на гражданите да участват във формиране на решения и в правенето на политика, различна, която ще промени България.

Сподели:

Коментари (0)

29 години след 10 януари: революцията, която не успя да отстрани комунистите от властта

29 години след 10 януари: революцията, която не успя да отстрани комунистите от властта

Когато народният гняв стигна до парламента, но не и до пълната смяна на системата

Годината на Тръмп – президент, крал, шут… диктатор?

Годината на Тръмп – президент, крал, шут… диктатор?

Резултатът е един много по-несигурен свят, усилване на автокрациите, нарастване на рисковете за Европа, все по-цинична агресия срещу Украйна

Загубен робот в ледовете на Антарктида се завърна с тревожни данни

Загубен робот в ледовете на Антарктида се завърна с тревожни данни

Силни течения отнесли робота далеч от определения му маршрут, под ледника Денман - район, който преди това не е бил подложен на директни измервания