27 Ноември, 2024

Спор в украинската Върховна Рада заради сделката за реакторите от Белене

Спор в украинската Върховна Рада заради сделката за реакторите от Белене

"Купени са в България преди 10-12 години, ще рботят ли и когато пристигнат в Украйна?"

Плановете на Украйна да купи ядрени реактори от България предизвикаха спор сред депутатите във Върховната Рада, съобщи БНТ с позоваване на европейското издание "Политико".

Украинското правителство се бори с все по-растяща опозиция срещу сделката за 600 милиона долара за руските ядрени реактори. Отправят се обвинения, че властите в Киев отварят вратата за корупция, допълва изданието.

Планът е Киев да купи двата ядрени реактора, които бяха предназначени за АЕЦ "Белене" и да ги инсталира в АЕЦ "Хмелницки" в Западна Украйна. Така страната се надява да компенсира загубата на своята окупирана от Русия атомна електроцентрала в Запорожие.

Сделката има нужда от одобрението на Върховната Рада. Във вторник представители на правителството са обсъдили въпроса с депутати, но няколко от тях, сред тях и народен представител от партията на президента Володимир Зеленски, са се обявили против. Аргументът е, че подобна сделка за стари руски ядрени реактори ще отвори дупка в украинския бюджет.

"Крайно рядко е да няма подкрепа за споразумение на толкова високо равнище", отбелязва пред "Политико" Андрий Жупанин - депутат от партията на президента Зеленски и член на енергийната комисия във Върховната Рада.

Той разказва пред изданието, че няколко въпроса остават без отговор: "Може ли Украйна да си позволи да купува руски ядрени реактори по време на война? Какво е състоянието на тези реактори? Купени са в България преди 10-12 години, ще рботят ли и когато пристигнат в Украйна?"

Украинският енергиен министър Герман Галушченко отхвърли всички притеснения и обясни, че развиването на ядрените мощности е единствената възможност за страната.
"На фона на руските атаки, ядрената енергия е около 60% от енергийния микс и основен стълб за енергийната ни система", казва пред "Политико" Галушченко.

В публикацията се твърди, че спорът за реакторите от България създава напрежение и около опитите на Украйна да се пребори с корупцията в енергийния сектор. По-рано през тази седмица заместник-министърът на енергетиката Олександър Хейл беше арестуван по обвинения, че е поискал подкуп от половин милион долара за прехвърляне на оборудване за добив на въглища, собственост на държавна компания.

Според депутати сделката с България ще даде възможност за още подобни практики.

Сподели:
Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар

Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия

Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия

„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал