22 Декември, 2025

NPR: Белият дом търси нов министър на отбраната след скандалите около Хегсет

 NPR: Белият дом търси нов министър на отбраната след скандалите около Хегсет

Снимка: архив

Белият дом отрича тази информация, но през последните дни няколко от старшите съветници на Хегсет подадоха оставки

Белият дом търси нов министър на отбраната на фона на скандалите около шефа на Пентагона Пийт Хегсет, съобщи NPR с позоваване на американски служител, пожелал анонимност.

Неназованият служител е потвърдил изнесената от The New York Times информация, че Хегсет е споделил със съпругата си и брат си подробности от плана за ударите срещу хутите в Йемен през миналия месец – чрез чат в приложението  Signal. Преди това военният министър беше споделил детайли за операцията в друг чат, също в Signal, където наред с високопоставени служители на Белия дом е бил добавен и журналист.

Междувременно пресаташето на Белия дом Карълайн Ливит излезе с опровержение на информацията на NPR, че се търси заместник на Хегсет.

През последните дни обаче няколко от старшите съветници на Хегсет подадоха оставки. Някои от тях са обвинени, че носят отговорност за изтичане на информация.

Същевременно според президента на САЩ Доналд Тръмп, всички са доволни от работата на Хегсет. Той нарича съобщенията за гафовете на Хегсет "фалшиви новини".

Превод: Faktor

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Готов е основният набор от документи за мирния план

Зеленски: Готов е основният набор от документи за мирния план

"В плана има 20 точки. Може би не всичко е перфектно, но планът съществува. Има гаранции за сигурност между нас, Европейския съюз и Съединените щати – рамков документ."

Турция залови високопоставен деец на Ислямска държава на пакистанската граница

Турция залови високопоставен деец на Ислямска държава на пакистанската граница

Според разследването на Турската разузнавателна служба, Гьорен е пътувал от Турция до района на Афганистан и Пакистан, където е бил в тренировъчни лагери на „Ислямска държава“ и постепенно е израснал до ръководна позиция

ЕС удължава санкциите срещу Русия с още половин година

ЕС удължава санкциите срещу Русия с още половин година

В обхвата на мерките влиза забрана на вноса или трансфера на суров петрол и определени петролни продукти от Русия към ЕС, изключване на няколко руски банки от системата SWIFT и спиране на излъчването и лицензите в Европейския съюз на няколко руски медии