4 Август, 2026

НС гласува Симеон Дянков да оглави Фискалния съвет

Симеон Дянков, снимка: архив

118 народни представители се обявиха "за", 78 бяха "против"

Народното събрание избра бившия финансов Симеон Дянков за председател на Фискалния съвет. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
При гласуването на кандидатурата му 118 народни представители се обявиха "за", 78 бяха "против", въздържаха се 12 депутати.

През 1995 г. Симеон Дянков става магистър по икономика от Университета на Мичиган, където през 1997 г. му е присъдена и степента „доктор по икономика“, се посочва в доклада от изслушването на кандидатите за Фискалния съвет на бюджетната комисия.

Дянков има 30-годишен опит в областта на публичните финанси. 

Кариерата му е свързана предимно с изучаване и практикуване на публични финанси, като е работил 18 години в Световната банка, след което следват няколко години в мозъчни тръстове за публични финанси като Peterson Institute for International Economics и университети като Harvard и London School of Economics. За настоящата позиция особено важен е опитът му, придобит като министър на финансите на България между 2009 и 2013 г., и като председател на борда на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие.

През годините Симеон Дянков е консултирал различни международни организации и правителства относно начина, по който те се справят с публичните финанси, пише още в доклада.

Сподели:
Николай Ненчев: Това е повече от скандал. Това е национално предателство!

Николай Ненчев: Това е повече от скандал. Това е национално предателство!

"Радев системно отклонява България от европейския ѝ път и я насочва към свят, в който международните правила и правото отстъпват пред силата", пише той

Георги Касчиев: АЕЦ "Козлодуй" може да спре и двата блока

Георги Касчиев: АЕЦ "Козлодуй" може да спре и двата блока

"Атомните централи се строят до големи реки или на брега на морето, защото огромно количество вода е необходима за охлаждане на турбините", обясни той

Смайващо! От МВнР поискали разговор с министъра на външните работи на Иран,  чакали почти месец

Смайващо! От МВнР поискали разговор с министъра на външните работи на Иран, чакали почти месец

Поради разминаване в програмите на двамата министри той се състоя чак на 30 юли. Това поне казаха от Министерството на външните работи (МВнР) за БТА

Коментари (0)