25 Февруари, 2026

Донев: МС никога не е изразявал позиция за участие във войната

Донев: МС никога не е изразявал позиция за участие във войната

Гълъб Донев

Правителството е за решение чрез дипломация

Правителството никога и никъде не е изразявало своя позиция за участие във войната. Това заяви служебният премиер Гълъб Донев в Народното събрание по време на парламентарния контрол и в отговор на въпрос от лидера на БСП Корнелия Нинова относно позицията на служебното правителство, че България е "пред война". 

"Българското правителство, макар и служебно - с друго в момента не разполагаме, прави необходимото, за да бъде готова държавата ни за адекватна реакция, в случай на ескалация и разширяване на конфликта", посочи Донев. 

Въпросът на Нинова е породен от изказването на Антон Кутев, говорител на служебното правителство, в интервю за БНР. "Когато си преди война, на теб ти трябва оръжие. Със социални помощи война на се печели, ако ти се наложи да участваш." - гласи цитатът от Кутев, посочен в питането на Нинова към Донев.

Корнелия Нинова попита дали ще се търси отговорност за изказванията на Кутев. "Проявявайте повече уважение към институцията Народно събрание", призова тя.

Въпросът за това дали от Кутев ще бъде търсена отговорност, обаче, остана без отговор.

Донев обясни, че за позициите на МС може да се съди по неговите решения, и напомни, че позицията на МС винаги е бил за решаване на конфликта в Украйна по мирен начин чрез дипломация. Служебният премиер подчерта, че следи процесите на сближаване и диалог на партиите в НС. "МС изпълнява взетите от НС решения за модернизация на армията", каза още той. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Премиерът изрази позицията на България пред "Коалиция на желаещите": Силна подкрепа за Украйна

Премиерът изрази позицията на България пред "Коалиция на желаещите": Силна подкрепа за Украйна

Изявлението на Гюров беше направено по време на видеоконференция на "Коалицията на желаещите", начело с Великобритания и Франция

Росица Матева: Въпросът с оставката на Цицелков от ОС на ЦИК не е актуален

Росица Матева: Въпросът с оставката на Цицелков от ОС на ЦИК не е актуален

Видеонаблюдението е отговорност на Министерски съвет, което беше възложено с негово решение на "Информационно обслужване", уточни тя

Погребаха Ивей - застрелян в хижа "Петрохан" с два куршума

Погребаха Ивей - застрелян в хижа "Петрохан" с два куршума

Юристът бе открит мъртъв на 2 февруари тази година, разследващите продължават да изясняват причината за смъртта му