21 Декември, 2025

НС ще разгледа на второ четене бюджетите на Здравната каса и на ДОО

НС ще разгледа на второ четене бюджетите на Здравната каса и на ДОО

От догодина няма да се финансират нови болници, но ще се плаща за нови дейности

Парламентът ще разгледа на второ четене бюджетите на Здравната каса и на държавното обществено осигуряване. Предвижда се увеличение на разходите за извънболнична и специализирана помощ с 27 млн. лева. Управляващите предлагат административно да бъдат увеличени минималните осигурителни прагове за 2018 г. с 3,9 на сто. 

Мораториумът за финансиране на нови болници, дейности и лекарства през 2018 г. засега ще се запази, но с леки корекции. Това прие миналата седмица парламентарната бюджетна комисия като промени в бюджета на здравната каса. 

От догодина няма да се финансират нови болници, но ще се плаща за нови дейности в регионите, където такива досега е нямало, предвиждат промените. 
Бюджетната комисия реши забраната за финансиране на нови лекарства през 2018 г. да отпадне за генеричните медикаменти. Мораториумът обаче остава за нови молекули. 

ГЕРБ отстъпи от първоначалното си предложение стопаните да се осигуряват на сума 480 лева. Менда Стоянова от ГЕРБ предложи прагът за осигуряване за тях да стане 360 лева. В крайна сметка по предложение на Светла Бъчварова от БСП като изменение в бюджета на държавното обществено осигуряване беше прието осигурителният праг за земеделските производители да стане 350 лева.

Сподели:

Коментари (0)

 От „Възраждане“ искат оставки в АЕЦ „Козлодуй“ след извънредното спиране на 6-и блок

От „Възраждане“ искат оставки в АЕЦ „Козлодуй“ след извънредното спиране на 6-и блок

Според Йордан Тодоров подобна поредица от две аварийни спирания непосредствено след планов ремонт е безпрецедентна за най-голямото и най-печелившо държавно енергийно дружество

Трафикът на камиони е ограничен заради блокади по границата с Гърция

Трафикът на камиони е ограничен заради блокади по границата с Гърция

Мярката е заради поради протест на гръцки фермери, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура"

Как ще се движи столичният градският транспорт по Коледа и Нова година?

Как ще се движи столичният градският транспорт по Коледа и Нова година?

На 22, 23, 29 и 30 декември трамваите ще се движат по делнични разписания, тролеите също, както и метрото (линии 1, 2, 3 и 4). Но Автобусите ще вървят по празнични разписания в посочените дни, с изключения за част от линиите.