Износът на стоки от България към страните от Европейския съюз и към трети страни се увеличава през април с 6,1% спрямо същия месец на предходната година, достигайки 4,4967 млрд. лева. В същото време вносът се повиши с едва 0,2% до 4,978 млрд. лева, показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ).
Общото външнотърговско салдо през четвъртия месец на настоящата година обаче остава отрицателно и в размер на 481,3 млн. лева, но спрямо дефицит за 729,5 млн. лева през април 2018-а година.
През първите четири месеца на 2019-а година общият износ от България се увеличава с 9,5%, достигайки 18,6639 млрд. лева спрямо година по-рано, докато вносът на стоки в нашата страна нараства с 4,6% до 20,6089 млрд. лева. Общото външнотърговско салдо е отрицателно и в размер на 1,945 млрд. лева, но спрямо дефицит за 2,6687 млрд. лева през периода януари - април на предходната година.
Износът на България в посока ЕС се повишава през първите четири месеца на настоящата година със 7,3%, достигайки размер от 12,7438 млрд. лева, докато в посока на трети страни експортът нараства с цели 14,7% до 5,9201 млрд. лева. Само в рамките на април износът към ЕС нараства с 8,2% до 3,1367 млрд. лева, а в посока трети страни - с едва 1,7% до 1,360 млрд. лева.
В същото време вносът от ЕС се повишава през периода януари - април на 2018-а година с 2,3% до 13,2926 млрд. лева, като само в рамките на април нараства с 8,3% до 3,4748 млрд. лева. Вносът от трети страни пък се увеличава от началото на годната с 9,1% до 7,3163 млрд. лева, но в рамките на април се свива с 14,4% до 1,5032 млрд. лева.
Фактор
Общото външнотърговско салдо през четвъртия месец на настоящата година обаче остава отрицателно и в размер на 481,3 млн. лева, но спрямо дефицит за 729,5 млн. лева през април 2018-а година.
През първите четири месеца на 2019-а година общият износ от България се увеличава с 9,5%, достигайки 18,6639 млрд. лева спрямо година по-рано, докато вносът на стоки в нашата страна нараства с 4,6% до 20,6089 млрд. лева. Общото външнотърговско салдо е отрицателно и в размер на 1,945 млрд. лева, но спрямо дефицит за 2,6687 млрд. лева през периода януари - април на предходната година.
Износът на България в посока ЕС се повишава през първите четири месеца на настоящата година със 7,3%, достигайки размер от 12,7438 млрд. лева, докато в посока на трети страни експортът нараства с цели 14,7% до 5,9201 млрд. лева. Само в рамките на април износът към ЕС нараства с 8,2% до 3,1367 млрд. лева, а в посока трети страни - с едва 1,7% до 1,360 млрд. лева.
В същото време вносът от ЕС се повишава през периода януари - април на 2018-а година с 2,3% до 13,2926 млрд. лева, като само в рамките на април нараства с 8,3% до 3,4748 млрд. лева. Вносът от трети страни пък се увеличава от началото на годната с 9,1% до 7,3163 млрд. лева, но в рамките на април се свива с 14,4% до 1,5032 млрд. лева.
Още от Бизнес
Как електромобилите превземат света - ефективността им е по-висока, а цената по-ниска
В ЕС всеки трети нов автомобил е електрически
НС прие промени в Закона за кредитните институции на първо четене
Заместник-министърът на финансите Людмила Петкова поясни, че се въвеждат две европейски директиви, предвижда се санкция, която може да бъде наложена на банка, на финансов холдинг, за принудително изпълнение при неизплащане на финансови задължения
Експерти бият тревога: България влиза в дългова спирала заради наследени финансови капани
Икономисти предупреждават, че новият дълг от 3,8 млрд. евро е следствие от натрупани бюджетни дефицити, ограничена ликвидност и години на отлагани финансови решения