Охраната на депутата от ДПС Делян Пеевски и почетния лидер на партията Ахмед Доган е класифицирана информация от значение за националната сигурност. Това следва от отговорите на Националната служба за охрана, дадена на "Сега" по Закона за достъп до обществена информация.
Въпросите към службата бяха провокирани от заявеното от председателя на ДПС Мустафа Карадайъ пред "Дарик" на 21 декември 2019 г.: "Коли и техника самите ние от ДПС предоставяме на НСО години наред. И за г-н Пеевски, и за г-н Доган. Можете да проверите, тя е публична информация. Колите са наши. Единственото, което се осигурява, са заплатите, защото ние няма как като партия да плащаме заплати на служители на НСО".
Затова и "Сега" попита службата откога ползва коли и техника на ДПС, какви са те и на какво основание се употребяват. Началникът на НСО Красимир Станчев отговаря, че службата е деполитизирана и не коментира изказвания на партийни представители. А тъй като дали охраняват Доган и Пеевски било класифицирана информация, от службата нямало как да отговорят и на въпросите за колите и техниката от ДПС.
По закон освен охраната на хората на висши ръководни длъжности в държавата, при нужда НСО пази и семействата им, депутати, както и "други лица, свързани с националната сигурност, посегателството спрямо които би подронило, отслабило или създало затруднения на властта в Републиката". Охраната се предоставя при "конкретна застрашеност" с решение на комисия, в която влизат шефът на НСО, главният секретар на МВР и председателят на ДАНС.
"Сега" попита колко общо са тези "други лица", в какво се състои "конкретната им застрашеност" и откога се охраняват. И тази информация обаче се оказа секретна. Преди Коледа президентът Румен Радев коментира, че Доган и Пеевски не би трябвало да се пазят от НСО.
НСО обаче не отговаря конкретно и на въпроса дали има други случаи, в които ползват или са ползвали автомобили, техника, или други активи, собственост на други физически или юридически лица, държавни или общински структури. Признават само, че го правят и твърдят, че винаги законът е спазен.
Преди години, например, имаше скандал с луксозните джипове, купени от горски стопанства, които се оказаха дадени за ползване на службата. Вместо да дадат информация за тези автомобили обаче от НСО обясняват как през 2018 г. за европредседателството са използвали 80 коли и микробуси след обществена поръчка и така на бюджета били спестени сериозни суми.
Според данните на службата в момента тя експлоатира 20 автомобила по договор за временно ползване. От там казват още, че са използвали и други активи от други ведомства. Като комуникационна техника от МВР, униформени облекла от МО, технически средства за контрол и видеонаблюдение от правителството, парламента и президентството.
Бюджетът на НСО е 44 млн. лв., като 38 млн. лв. от тях са разходи за персонала. От отговорите на службата става ясно, че броят на охраняваните към момента лица е под 50 души.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."