Сериозно съм изненадан, че управляващите внасят закон за отмяна на цесиите в КТБ и прихващанията между депозити и кредити, коментира в предаването "Още от деня" на БНТ бившият министър на икономиката Николай Василев. Според него, квесторите не е трябвало да разрешават никакви цесии, а не сега да се търси начин те да бъдат отменени, защото в противен случай и вложителите с гарантирани влогове, и данъкоплатците като цяло ще платят сметката.
По думите му забавянето на фалита на КТБ е направено точно с цел да се случат тези прихващания и цесии. „Поводът бе липсата на правителство, но всъщност ползата е за хората с кредити в тази банка”, каза бившият царски министър.
„Неморално е хората, които нямат сметки в КТБ – нито кредити, нито депозити, да платят сметката, това е лош знак”, добави Василев.
Той бе категоричен, че не е правилно парите на Фонда за гарантиране на вложенията в банките да се държат в ДЦК, това означава, че сега те ще се продават, а може и да не спечелят от това.
„За мен Иван Искров е добър професионалист, вина имат няколко правителства, въпросът с КТБ е бил до голяма степен политически”, смята Василев.
От своя страна икономистът Лъчезар Богданов, събеседник в студиото, посочи, че дългосрочно проблемът може да се реши чрез цялостна промяна на българското законодателство, в което да има европейски правила за преструктуриране на банки и цесиите и прихващанията да бъдат премахнати.
Чрез цесиите и прихващанията някой, който има негарантиран депозит в КТБ (над 196 000 лв.), ще има достъп до него преди тези, които имат гарантирани влогове, прережда ги. Тук не става въпрос за морал, а за заобикаляне на целта на закона, обясни икономистът.
Без категория