4 Февруари, 2026

NYT: Тръмп сериозно иска преразглеждане на границата според властите в Канада

NYT: Тръмп сериозно иска преразглеждане на границата според властите в Канада

Доналд Тръмп, снимка: архив

Казал е на Трюдо, че "не вярва" договорът за установяване на границата да е валиден

Властите в Канада смятат, че президентът на САЩ Доналд Трамп не се шегува, а сериозно иска да анексира канадска територия, пише New York Times.

Тръмп иска да преразгледа вековното споразумение за границата между САЩ и Канада, отбелязва изданието. 

Той е повдигнал въпроса по време на разговори с канадския премиер Джъстин Трюдо в началото на февруари, разкриват четири източника, запознати с въпроса. Според събеседниците на изданието, Тръмп е казал, че "не вярва", че договорът за установяване на границата между двете страни е валиден. Той не е дал повече обяснения.

Договорът, споменат от Тръмп, е сключен през 1908 г. С него е определена окончателно международната граница между Канада - тогава британски доминион, и Съединените щати, напомня New York Times.

Тръмп е споменал също за преразглеждане на въпроса за споделените езера и реки между двете страни, който се урежда от редица договори. 

Канадските официални лица приемат сериозно коментарите на Тръмп, не на последно място защото той вече заяви публично, че иска да "постави Канада на колене", пише вестникът. 

На пресконференция на 7 януари, преди встъпването си в длъжност, Тръмп коментира темата в отговор на въпрос на New York Times дали планира да използва военна сила, за да анексира Канада. Тогава той заяви, че планира да използва "икономическа сила".

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

ЕС: За Северна Македония няма място за отстъпление от Преговорната рамка

ЕС: За Северна Македония няма място за отстъпление от Преговорната рамка

Европейският съюз е готов да започне преговори много бързо - готови сме за това и не мисля, че не трябва да чакаме повече, а да направим тази критична стъпка, за да продължим напред, заяви посланикът на ЕС в Северна Македония Михалис Рокас

След среща в Белия дом САЩ и Колумбия се споразумяха за обща битка срещу дрогата

След среща в Белия дом САЩ и Колумбия се споразумяха за обща битка срещу дрогата

Имахме много добра среща“, заяви Доналд Тръмп пред медиите, запитан дали е постигнал споразумение с Густаво Петро по темата за наркотрафика

Съветът на ЕС одобри условията за помощта за Украйна от 90 млрд. евро

Съветът на ЕС одобри условията за помощта за Украйна от 90 млрд. евро

Клаузата, за която настояваше Франция, беше одобрена: оръжия ще бъдат закупувани предимно от украински и европейски производители