Пропалестинската демонстрация, която парализира Колумбийския университет, завърши драматично късно снощи, след като полицаи с щитове за борба с безредиците влязоха в кампуса на университета от Бръшляновата лига, както и в административната сграда, която протестиращите превзеха предишната вечер, съобщи Дарик с позоваване на АП.
Полицаите използваха рампа, за да влязат през втория етаж на академичната сграда, предаде БНТ.
До тези действия се стигна, след като изтече крайният срок, поставен на демонстрантите, сред които са идентифицирани професионални агитатори и външни хора, които са известни на полицията.
Извършени са повече от 100 ареста.
В изявление, разпространено от говорител на Колумбийския университет, се казва, че нюйоркски полицаи са влезли в кампуса, след като университетът е поискал помощ. Палатковият лагер на територията на висшето училище е бил премахнат.
"След като през нощта университетът научи, че "Хамилтън Хол" е била окупирана, вандализирана и блокирана, не ни оставаше друг избор", заявиха от университета.
"Решението да се обърнем към полицията на Ню Йорк беше в отговор на действията на протестиращите, а не на каузата, която те защитават. Дадохме ясно да се разбере, че животът в кампуса не може да бъде безкрайно прекъсван от протестиращи, които нарушават правилата и закона." - се казва още в съобщението на учебната институция.
Кметът на Ню Йорк Ерик Адамс коментира, че сред протестиращите са установени „външни участници, които нямат никаква връзка с Колумбийския университет“: „Става дума за външни агитатори, които имат опит за ескалиране на ситуации и създаване на хаос", заяви Адамс.
"Някои от тях са известни от години на полицията в Ню Йорк с опасната си, разрушителна и понякога престъпна дейност, свързана с протести. Така че не става дума за случващото се през последните седем месеца." - допълни Ребека Уейнър, полицейски комисар.
По-рано ръкаводството на Колумбийския университет постави срок на протестиращите да вдигнат блокадата, като предупреди, че ако това не стане протестиращите студенти ще бъдат отстранени до провеждане на допълнително разследване.
Според студентския вестник на Колумбийския университет младежите са се опитали да попречат на полицията с жива верига. Колумбийският университет беше първият, откъдето започна вълната от пропалестински протести след започването на войната в Газа.
До момента са арестувани над хиляда протестиращи в различни университети в САЩ.
След Колумбийския университет, вчера и университетът „Корнел“ започна да отстранява студенти, след като те отказаха да премахнат палатковия си лагер, предаде БГНЕС с позоваване на CNN.
„Миналия четвъртък група лица сформираха лагер на площадката за изкуства. Преди това студентска група беше поискала разрешение за арт инсталация там, в съответствие с нашите политики; те обаче не бяха искрени в искането си, като заявиха, че няма да има палатки и че арт инсталацията ще бъде премахната до 20:00 ч. на 25 април.“ - каза ректорът Марта Е. Полак.
„Лицата поискаха и получиха многобройни възможности, в продължение на пет часа, да обмислят възможностите си, но в крайна сметка решиха да не се местят. След това този следобед и вечер им беше напомнено още няколко пъти, че ако палатките не бъдат свалени, ще им бъдат наложени дисциплинарни наказания за нарушаване на правилата на университета за време, място и начин на поведение. С пълното съзнание за предстоящите санкции, те отново отказаха да се подчинят и ние пристъпихме към първата серия от незабавни временни отстранявания.“ – коментира Полак.
Още от Свят
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд
Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас
"Нуждаем се от нагласа за неотложност. Нуждаем се от увеличаване на отбраната. И от двете се нуждаем сега.“
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран