9 Август, 2026

ОАЕ излизат от ОПЕК и от ОПЕК+ на 1 май

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"По време на участието си в организацията направихме значителен принос и още по-големи жертви в полза на всички. Въпреки това е дошло време да насочим усилията си към това, което диктува националният интерес“, се посочва още в съобщението

Обединените арабски емирства ще се оттеглят от петролния картел ОПЕК и от формата ОПЕК+, за да се съсредоточат върху „националните интереси“ — шокиращо съобщение на фона на рязко покачващите се цени на енергията заради войната в Близкия изток.

ОАЕ, един от най-големите производители на петрол в света, който в миналото е имал спорове около квотите за добив на ОПЕК, ще напусне организацията в петък (1 май), съобщи държавната агенция WAM.

„Това решение отразява дългосрочната стратегическа и икономическа визия на ОАЕ и развиващия се енергиен профил. По време на участието си в организацията направихме значителен принос и още по-големи жертви в полза на всички. Въпреки това е дошло време да насочим усилията си към това, което диктува националният интерес“, се посочва още в съобщението. 

Доставките на петрол от Персийския залив в момента са силно ограничени заради блокадата на Иран на Ормузкия проток — стратегически морски коридор, който минава покрай ОАЕ и през който преминава около една пета от световния петрол.

ОАЕ, които са засегнати от ирански атаки, също така са изправени пред напрежение в отношенията си с влиятелния си съсед Саудитска Арабия — най-големия износител на петрол в света и доминираща сила в ОПЕК. | БГНЕС 

Сподели:
Зеленски заяви, че в Русия ще бъдат разположени до 50 000 севернокорейски войници, поиска подкрепа от Сеул

Зеленски заяви, че в Русия ще бъдат разположени до 50 000 севернокорейски войници, поиска подкрепа от Сеул

Украйна би искала да получи подкрепа от Южна Корея по отношение на системите за противовъздушна отбрана

И в Молдова се взриви дрон, избухнал е пожар

И в Молдова се взриви дрон, избухнал е пожар

Според данните на правоохранителните органи, няма пострадали

Москва хвали Радев - привидя "рационални илементи" в "реториката на София" под негово управление

Москва хвали Радев - привидя "рационални илементи" в "реториката на София" под негово управление

Според Москва, Коалицията на желаещите е „групировка на подстрекателите на войната“

Коментари (0)