ма вероятност икономиката на Великобритания да е в риск от рецесия, предаде "Ройтерс", реферирайки към данни, които показват, че производството се е свило в периода от юли до септември, пише "Дневник". Непосредствено преди това министърът на финансите Джереми Хънт предложи Банката на Англия да намали лихвените проценти, за да помогне за стимулиране на растежа.
По-рано беше изчислено, че икономиката не показва промяна в сравнение с предходните три месеца, но днес Националната статистическа служба (НСС) съобщи, че брутният вътрешен продукт се е свил с 0,1% през третото тримесечие, а икономическото производство през второто тримесечие не е показало растеж - ревизия надолу от предишна оценка от 0,2% растеж.
Подобна беше прогнозата и за второто тримесечие на 2023 г. (за ръст от 0,2%, но реално отчетеният беше нулев). За да бъде изпълнена дефиницията за рецесия, икономиката трябва да се свива за два последователни периода от три месеца, информира Би Би Си.
Според НСС новите данъчни данни показват, че по-малките предприятия са имали затруднения през второто тримесечие, особено хотелиерството и информационните технологии, а по-широката картина за икономиката е с малка промяна през последната година.
Същевременно отделни данни показват, че продажбите на дребно през ноември са скочили с много повече от очакваното, като са се увеличили с 1,3% спрямо октомври, стимулирани от продажбите на намалени цени. След обявяването им британската лира поскъпна спрямо долара и еврото.
Увеличаването на обема на продажбите на дребно отразява големи отстъпки по време на промоциите за Черен петък, но продажбите спаднаха през трите месеца до ноември и все още бяха под нивата си отпреди пандемията, се отбелязва в доклада на НСС.
НСС също каза, че е преразгледала надолу данните си за трите месеца, след като събраните данни са показали, че бизнесът във филмовата продукция, инженеринга и дизайна, както и телекомуникациите се представят "малко по-зле, отколкото си мислехме". По-слаби от очакваните са били резултатите и от по-малките предприятия, особено тези в хотелиерството и ИТ секторите.
Финансовият министър Хънт, чиято Консервативна партия изостава много зад опозиционната Лейбъристка партия в проучванията на общественото мнение преди изборите през 2024 година, каза, че перспективите за икономиката не са толкова лоши, колкото предполагат актуализираните официални данни. По думите му средносрочната перспектива за икономиката на Обединеното кралство е "много по-оптимистична, отколкото предполагат тези числа".
В интервю за "Файненшъл таймс", публикувано късно в четвъртък, Хънт предприе рядката стъпка да коментира решенията на Банката на Англия (BoE) относно лихвените проценти.
Английската централна банка повиши лихвените проценти 14 пъти поред до септември. Въпреки че повишаването на лихвените проценти може да намали инфлацията и да облагодетелства спестителите, то може също да повлияе на икономическия растеж, като направи по-скъпо за потребителите и бизнеса да заемат пари.
"Има разумен шанс - каза Хънт - ако се придържаме към курса, по който сме, и успеем да намалим инфлацията, BoE да реши, че може да започне да намалява лихвените проценти."
Риши Сунак превърна растежа на икономиката в един от основните си приоритети и поясни, че обещанието (за ръст) ще бъде изпълнено, ако икономиката отбележи ръст през тримесечния период от октомври до декември 2023 г., отколкото през предходните три месеца - нещо, което очевидно не е постигнато.
Икономистът на Capital Economics Ашли Уеб коментира, че ревизираните данни "може да означават, че най-леката от леките рецесии е започнала" през третото тримесечие между юли и септември, но независимо дали рецесията е малка или не, "голямата картина е, че очакваме растежът на реалния БВП да остане слаб през 2024 г.".
Риши Сунак
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг