Германия преживява най-резкото забавяне на икономическия растеж сред развитите държави. Експерти сигнализират за потенциални проблеми, произтичащи от търговските бариери, които Доналд Тръмп планира да въведе.
Според Financial Times (FT), икономистите прогнозират, че през 2025 година германската икономика ще нарасне с едва 0,6% в сравнение с предвижданите 1,2% през средата на 2023 година. Това намаление отразява опасения, че инвестициите ще бъдат замразени още преди Тръмп да се върне в Белия дом.
Политическата нестабилност в Германия допълнително усложнява ситуацията. Непопулярната трипартийна коалиция на социалдемократите, зелените и свободните демократи се разпадна ден след президентските избори в САЩ. Извънредните избори са насрочени за края на февруари, но преговорите за ново правителство може да продължат месеци.
Влияние на търговията със САЩ
През 2023 година САЩ представляват 10% от германския износ – най-високият дял за последните над 20 години. Докато вносът от САЩ расте по-бавно, положителното салдо на Германия с Америка достига рекордните 63,3 милиарда евро.
Според мюнхенския институт Ifo, ако Тръмп въведе 20% мита върху не-китайския внос, износът на Германия за САЩ може да спадне с 15%. Председателят на Бундесбанк, Йоахим Нагел, предупреждава, че пълното прилагане на тези мерки може да намали растежа на БВП с един процентен пункт.
Рискове за бизнеса
Икономистите подчертават, че германските компании може да започнат да намаляват инвестициите още преди въвеждането на митата, заради несигурността. Големите предприятия дори могат да преместят производства в САЩ.
Най-силно засегнати ще бъдат автомобилостроителите, които вече се борят с прехода към електромобили, конкуренцията от Китай и нарастващите разходи. Фармацевтичният сектор също ще усети сериозен удар.
Китайският фактор
Много икономисти предупреждават, че китайските производители могат да пренасочат продукцията си към ЕС на по-ниски цени, ако митата на САЩ се окажат по-високи от европейските. Това ще намали инфлацията в ЕС, но ще засили конкуренцията за местните производители, допълнително свивайки техните маржове.
Възможности и ограничения
Някои експерти са по-оптимистични. Нийл Ширинг от Capital Economics предполага, че Тръмп може да използва заплахата от мита, за да издейства политически отстъпки от съюзниците. Германия, със своите силни икономически връзки с Китай, играе ключова роля в този контекст.
Негативните ефекти за Германия може да бъдат частично компенсирани, ако плановете на Тръмп за данъчни облекчения стимулират търсенето в САЩ. Това би увеличило интереса към немския износ, особено ако доларът продължи да се засилва спрямо еврото.
Текущо състояние на икономиката
Експерти отбелязват, че все повече германци задлъжняват, основно заради намалената държавна подкрепа и спадналата покупателна способност, на фона на инфлацията и високите лихвени проценти.
През първата половина на 2024 година около 11 хиляди германски компании обявяват фалит – най-високият показател за последното десетилетие.
През октомври 2024 Bloomberg съобщава за умерена рецесия в Германия, което подчертава сериозните трудности пред най-голямата икономика в Европа.
Превод: faktor.bg
Още от Свят
Три са важните теми за България при откриването на новата пленарна сесия на Европейския парламент
На 26 ноември се очаква членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген.
Израел нанесе удари срещу 25 обекта на "Хизбула" в рамките на час
Става дума за обекти в Набатие, Баалбек, долината Бекаа, южната част на Бейрут и покрайнините на ливанската столица
Румънският премиер Чолаку подаде оставка като лидер на социалистите след изборната загуба
"Правилата на демокрацията са по-големи от нашите лични интереси"