24 Ноември, 2024

Как Русия обнови своята външнополитическа концепция и има ли място България в нея?

Как Русия обнови своята външнополитическа концепция и има ли място България в нея?

Авторът

Погледнато през нейната призма, краят на войната срещу Украйна не се вижда никакъв

Татяна Дронзина*

Е, днес всички мислят за изборите. Аз обаче ще обърна внимание на обновената външнополитическа концепция на Руската федерация, която и преди, и след урните, силно ни касае. тя беше приета преди броени дни.

И така, какви са отличителните и черти? Най-напред ще ги изброя, после ще ги коментирам.

1. Силен враждебност към запада
2. Висока степен на конкретност

3. Висока степен на агресивност

Да видим какво казва текста.

Постарах се да направя едно бегло сравнение между варианта от 2016 година, две години след незаконната анексия на Крим и сегашната концепция. Концепцията от 2016 година изобилства с известни констатации като: съкращават се възможностите на историческия запад, светът става все по-многообразен; икономическото и ценностното съперничество се засилва; стремежът на западните държави да укрепят господството си води до опасни конфликти; въпреки нарастването на фактора сила в международните отношения, заплахата от ядрена война остава ниска; налице е борба за доминиране във формирането на главните ключови принципи на организацията на бъдещата международна система; това се превръща в тенденция на съвременния етап на световното развитие; подчертава се необходимостта от прилагането на мека сила; необосновани дискриминационни мерки срещу енергоизносителите; а също така и международен тероризъм.

Като цяло обаче е далеч по-мека.

Първият показателен факт е, че понятието „недружествен“ се среща в концепцията от 2016 година само веднъж, докато в концепцията от 2023 година - 31 пъти. При което ако през 2016 се срещаше само в словосъчетанието недружествени действия, то сега се среща в словосъчетанията недружествени действия, недружествени държави, недружествен курс - през 2022 година всички страни от ЕС бяха обявени за недружествени, каквото и да означава това.

В от 2023 година измененията в света се оценяват като благоприятни, (при положение че няколко параграфа по-натам се посочва нарасналата заплаха от локални, регионални и глобални войни) но се посочва, че съществуват държави, които се привикнали към логиката на глобалното доминиране и неоколониализма, които отказват да признават реалностите на многополярния свят. Според концепцията, използва се широк набор от противоправни инструменти и методи, включително прилагане на принудителни мерки (санкции) в рамките на Съвета за сигурност на ООН, провокиране на държавни преврати, въоръжени конфликти, угрози, шантаж, манипулиране на познанието на отделни социални групи и цели народи, настъпателни и подривни операции в информационното пространство. Всичко това, разбира се, го прави колективния Запад. За да го кажем направо, това се нарича хибридна война.

На Русия и става тъжно като разбере, че и друг може да я води.

ЕС е наречен, макар и не пряко, сателит на САЩ. Според РФ, двете използваха приетите мерки на руската федерация за защита на своите важни жизнени интереси в украинска посока като претекст за антируска политика и война от нов тип, насочена "към всемерното отслабване на Русия, включително подкопаване на нейната социална цивилизационна роля, силовите, икономическите и технологичните възможности, ограничаването на нейния суверенитет във външната и вътрешната политика, разрушаването на териториалната цялост". При това Русия нямала отрицателно отношение към запада, тази политика не бил неин избор, поради което тя разчита западните страни да осъзнаят безперспективността на конфронтационната си политика.

Хайде холан, като че ли колективния Запад нападна Русия.

Като цел във външнополитически план се сочи премахване на остатъците от доминирането на САЩ и други недружествени държави (България, разбира се, е сред тях); приемане на политико-дипломатическите мерки по противодействието на вмешателството във вътрешните дела на суверенните държави, насочени към усложняване на вътрешнополитическата ситуация, неконституционната смяна на властите или нарушение на територията на целостта на държавата (преведено на прост език значи мор на всяка опозиция); борба срещу нацистката идеология във външно и вътрешно политически план (то кой ли друг е нацист освен еврейнът Зелески); грижа за единството на православието (не знам кой точно й е поискал такава грижа).

Според руската доктрина, ще учим една история: "С цел противодействие на фалшификацията на историята, разпалването на ненавист към Русия, разпространението на идеологията на неонацизма, расовата и националната изключителност, агресивния национализъм" и предвид "общопризнатите резултати от Втората мирова война, Российската федерация възнамерява да предприеме мерки за противодействие на изкривяването на значими събития в световната история, които засягат интересите на Русия, включително потискане на престъпления, реабилитация и прослава на германските нацисти, японските милитаристи и техните съучастници. Да де, това означава

да не споменаваме за пакта Молотов-Рибентроп,

и разбира се, да пренебрегнем напълно ролята на останалите съюзници.

Освен това, Русия ще се противопоставя на разполагането на военна инфраструктура на недружествени държани - разбирай целия запад - в близката чужбина - Украйна, Грузия, която не се споменава въобще в документа, са само част от нея.

И което е доста важно: ще се работи за " предотвратяване и пресичане на неприятелски действия на чужди държави и техните обединения, провокиращи дезинтеграционни процеси в близката чужбина и създаващи пречки за упражняването на суверенното право на съюзниците и партньорите на Русия да задълбочават всестранното сътрудничество с нея." С други думи, Европа е вредна за Русия, защото силно пречи на експанзионистичната и политика. То си е и така.

Въобще, Европа пречи отвсякъде на Русия - "Повечето европейски държави провеждат агресивна политика спрямо Русия, насочена към създаване на заплахи за сигурността и суверенитета на Руската федерация, получаване на едностранни икономически предимства, подкопаване на вътрешнополитическата стабилност и подкопаване на традиционните руски духовни и морални ценности и създаване на пречки за сътрудничеството на Русия със съюзниците и партньорите. " Те, заедно с Америка, са безспорно виновни за цветните революции -

ама че на народът му е писнало от корупция, злоупотреби и репресии,

никой не взема предвид в тая доктрина.

Отношението към САЩ е базирано на нейното разглеждане "като един от влиятелните суверенни центрове на световното развитие и същевременно основен вдъхновител, организатор и изпълнител на агресивната антируска политика на колективният Запад, източникът на основните рискове за сигурността на Руската федерация, международния мир, балансираното, справедливо и прогресивно развитие на човечеството." Абе, с една дума, големият сатана.

А, и освен това, не видях никъде в тази концепция да се говори за мека сила на Русия- поправете ме, ако греша. А в предишната се говореше.

Току що публикуваната външнополитическа концепция не вещае нищо добро. Текстът на концепцията ме кара да се чувствам като че ли европейските + украинските танкове са на Червения площад и аха да атакуват Кремъл. Тя утвърждава милитаристичния и агресивен външнополитически курс на РФ и нейната враждебност към западния свят. Погледнат през нейната призма, краят на войната срещу Украйна не се вижда никакъв.

*

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства