Комитетът за световното природно наследство към Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) промени решението си за Национален парк "Пирин" по време на 42-то си заседание в Бахрейн.
Предложените от българска страна текстове бяха гласувани с пълен консенсус от държавите-членки на Комитета. Първоначалното проекторешение на ЮНЕСКО призоваваше да не се изпълнява решението на Министерски съвет и изискваше от България да извърши стратегическа екoлогична оценка на новия план за управление, каквато не се изисква от европейското и българско законодателство и би блокирало развитието на региона за десетилетия напред.
В рамките на три дни българската делегация е провела редица срещи с Международния съюз за защита на природата и делегациите на всички останали държави-членки на Комитета, които гласуваха с единодушие предложените редакции.
Според приетото редактирано решение Комитетът отбелязва, че разширяването на ски инфраструктурата в Национален парк „Пирин“ вече е позволено и изисква българската държава да се придържа стриктно към законовите процедури по приемането на инвестиционни предложения, така че да не се увреди стойността на обекта.
В своето изказване вицепремиерът Валери Симеонов, който оглавяваше делегацията, изложи целенасочената политика на българската държава за баланс между опазване на околната среда и развитие на туризма и покани представителите на Комитета да посетят град Банско и Национален парк „Пирин“. Веднага след завръщането си в страната вицепремиерът обобщи постигнатото на брифинг в Министерски съвет, като изтъкна, че това е голям успех за правителството. По думите му представителите на ЮНЕСКО не са разполагали с достоверна информация за ситуацията в природния парк. „Те бяха подведени с една невярна информация, която се защитава от неправителствените организации в България и която е повод за едни драматични митинги всеки четвъртък, на едни постоянни противопоставяния на решението на правителството и на желанието на хората от региона за някакъв икономически растеж“, отбеляза той. Симеонов уточни, че въпреки усилията на българската делегация да запознаят представителите на ЮНЕСКО с реалната ситуация в природния парк в продължение на 4 дни, до последния момент не е било ясно какво ще е решението на организацията. „Нихилистичните представители на нихилистичните зелени организации също не стояха със скръстени ръце. Провеждаха също разговори и се опитваха да въведат в заблуждение представителите на същите делегации, с които ние водихме разговори“, посочи вицепремиерът.
„В крайна сметка решението беше гласувано с 21 гласа „за“, подчерта вицепремиерът. По думите му в подготвяното предварително решение изрично се е разпореждало на България да не изпълнява решението на Министерски съвет от декември 2017г. за промяна на действащия план в Пирин. „Сами разбирате какъв звучен шамар щеше да бъде това и върху решението на правителството, и върху самото правителство, и като цяло върху България, ако беше останало това решение“, отбеляза Симеонов. „То беше променено и с новия текст, който съгласувахме, фактически абсолютно се разрешава изпълнението на това решение. С други думи - изграждането на ски съоръжение на концесионната територия на ски зона „Банско“, допълни той, като уточни, че това се води буферна зона от гледна точка на категоризацията на ЮНЕСКО. Симеонов отбеляза, че в крайния вариант на становището на организацията се препоръчва на страната ни да се въздържа от нови решения за парка. „Важното в случая е това, че ние отстояхме решението на българското правителство да е в сила и то е в сила. Оттук нататък искам да видя какви ще бъдат аргументите на всички тези, които разнасят едни огромни плакати: „Да спасим Пирин“, коментира вицепремиерът.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"