4 Април, 2026

България екстрадира в Русия двама души обвинени в убийства и бандитизъм

България екстрадира в Русия двама души обвинени в убийства и бандитизъм

България екстрадира двама руснаци в Русия, обвинени в убийства и бандитизъм. Това съобщи за ТАСС официалният представител на Министерството на вътрешните работи на Руската федерация Ирина Волк.

„Днес в София българските колеги предадоха Владислав Мухин, обвинен в убийство и бандитизъм, и Андрей Данилов, осъден за особено тежки престъпления, на сътрудниците на Националното централно бюро на Интерпол от Министерството на вътрешните работи на Русия и Федералната наказателна служба на Русия", каза тя.

Според Волк Владислав Мухин, с престъпен прякор Муха, е бил активен член на организирана група, известна като „Перваки“. Групата оперира от края на 80-те години на територията на Казан. Въз основа на искане от Министерството на вътрешните работи на Татарстан той е бил издирван по обвинение в убийството през 1998 г. на лидера на организираната група „Калуга“ Янис Татаров и бандитизъм.

"В резултат на оперативни мерки беше установено, че той е напуснал Русия. Мухин е обявен за издирване по каналите на Интерпол, а през август 2020 г. е задържан на територия на България", добави представителят на руското МВР.

Според говорител на Министерството на вътрешните работи, Андрей Данилов е бил осъждан преди за убийство, както и за незаконно придобиване и носене на оръжие. По предварителни данни в началото на 2000-та година в Череповец по заповед на бизнесмен той се опитал да убие местна предприемачка, на която дължал голяма сума пари. Данилов се опитал да влезе в жилището на жената, но тя успяла да натисне паник бутона, по сигнал на който пристигнали служителите на частна охранителна фирма. "След това той открил огън, застрелвайки един от служителите на частната охранителна компания. Жената и вторият пазач били ранени", добави Волк.

Данилов успял да избяга и е осъден задочно на 19 години затвор, след което е обявен за издирване по каналите на Интерпол. През юли 2020 г. той е задържан в България, съобщава БГНЕС.
Сподели:

Коментари (0)

Съдът реши: И арестът на Никола Барбутов е незаконен

Съдът реши: И арестът на Никола Барбутов е незаконен

Според магистратите мaтepиaлитe пo дeлoтo нe ce ycтaнoвявaт дaнни, ĸoитo дa ca oбycлaвяли зaдъpжaнeтo нa тогавашния зам.-кмет на София от МВР. Решението на СРС не е окончателно и може да бъде атакувано пред административния

Прокуратурата „не знае“ какво е подписвал и.ф. Борислав Сарафов след като загуби легитимност

Прокуратурата „не знае“ какво е подписвал и.ф. Борислав Сарафов след като загуби легитимност

Отворен остава въпросът - какви инструкции и указания, заповеди, предложения до върховните съдилища, искания до Конституционния съд и актове по конкретни дела е подписал Сарафов след 21 юли 2025, когато изтича 6-месечния срок, след който трябва да напусне поста

КОНПИ е осъдена да плати 97 000 евро разноски, след като пак загуби делото срещу семейството на Христо Бисеров

КОНПИ е осъдена да плати 97 000 евро разноски, след като пак загуби делото срещу семейството на Христо Бисеров

Съдът отбелязва, че макар наказателните дела срещу Бисеров и Главинков да са приключили с оправдателна присъда и прекратяване, това не е пречка КОНПИ да предяви иск за конфискация