7 Юли, 2026

Иванчева и Петрова поискаха отвод на съда, жалват се, че не могат да правят кампания

Иванчева и Петрова поискаха отвод на съда, жалват се, че не могат да правят кампания
Десислава Иванчева и Биляна Петрова

С искания за отвод на целия съдебен състав тръгна делото срещу бившата кметица на "Младост" Десислава Иванчева и заместничката и Биляна Петрова, съобщи Дарик.

Делото е на апелативна инстанция, след като спецсъдът ги осъди на по 20 и 15 години затвор, след повдигнато обвинение за вземане на подкуп в особено големи размери. По време на заседанието двете пък се оплакаха, че заради мерките им за неотклонение не са успели да се включат в предизборните дебати за предстоящия местен вот.

На първа инстанция присъда заедно с тях получи и бившият кмет Петко Дюлгеров, който според държавното обвинение е посредничил при вземането на парите.

Още в самото начало на днешното заседание на Апелативния специализиран наказателен съд, защитниците на тримата поискаха отвод на целия съдебен състав, начело с председателя му съдия Георги Ушев. Аргументите бяха най-различни - от обвинения в пристрастност до съмнения в оказване на влияние. Отвод адвокатите поискаха и по отношение на прокуратурата, спрямо която дори бяха изразени съмнения за корупция.

Според държавното обвинение обаче подобни искания са несъстоятелни, а аргументите за тях - силно преекспонирани.

Заместничката на Иванчева се оплака още, че са й отнети конституционни права, тъй като не е била пускана за участие в дебати и телевизионни предавания по повод предизборната кампания.

Тя подчерта още, че е била неравноправно третирана спрямо Иванчева, като съдът е позволил на бившия кмет да събира подписи за предизборната си кампания в разстояние на три дни, а на нея - само на един. 

Сподели:
Евтим Костадинов: Наследниците на ДС не искат да затворим една страница от историята, която не е прочетена

Евтим Костадинов: Наследниците на ДС не искат да затворим една страница от историята, която не е прочетена

Абсурдно е да говорим, че темата за досиетата трябва да остане в миналото – не всичко е открито, не всичко е осветено, казва бившият председател на Комисия по досиетата

Касиерка на партия е обвинена за измами с кредити за близо милион евро

Касиерка на партия е обвинена за измами с кредити за близо милион евро

„Тя е измамила голям брой български граждани под предлог да теглят кредити от различни банкови институции, с които да кандидатстват по програма за европейско финансиране. Убеждавала ги е, че колкото по-голям е кредитът, толкова по-голяма ще бъде печалбата им“, заяви главен комисар Николай Пелтеков.

Мартин Димитров: Два месеца Комисията по досиетата мълчи - кои в новата власт са свързани с ДС

Мартин Димитров: Два месеца Комисията по досиетата мълчи - кои в новата власт са свързани с ДС

До сега проверките са правени в рамките на месец, трябва да си свършат работата, независимо че „Прогресивна България“ иска да ги закрие, казва депутатът

Коментари (0)