23 Ноември, 2024

Изпратени са над 100 000 електронни фиша: SMS или email за нарушение счита ли се за връчено наказание?

Изпратени са над 100 000 електронни фиша: SMS или email за нарушение счита ли се за връчено наказание?

Над 100 000 електронни фиша са изпратени на нарушители на пътя след въвеждането на новата система за електронно връчване, която е в сила от 16 октомври. 

"Този SMS, който получават, съвсем не е да се реализира административно наказателна отговорност, а с информационен характер - цели да извести човека, че има издаден вече съществуващ документ - фиш, електронен фиш за нарушаване на скоростните режими и наказателно постановление", поясни гл. инспектор в отдел "Пътна полиция" Мария Ботева.

Данните - телефонен номер и електронна поща сме оставили в структурите на МВР пир подаване на документи за подмяна или издаване на СУМПС. Другият начин за проверка е чрез системата за сигурно електронно връчване на Министерството на електронното управление, която е свързана със системата на МВР.

Гл. инспектор Ботева припомни, че фишът се съставя на място при спиране за установено нарушение и шофьорът има 7-дневен срок за заплащането на глоба в 80% размер.

"Електронните фишове за установяване на нарушение на скоростни режими и наказателни постановления първо трябва да бъдат връчени и тогава да бъдат предприети действия по заплащане или обжалване", уточни той пред Bulgaria ON AIR.

"Ако проследят посочения линк, хората могат да влязат в системата на МЕУ. Ако човек има създаден профил да продължи процедурата и отвори документа, който е в pdf формат, това ще се счита за връчване на електронен фиш. Това не е фишинг атака, може някои хора дори да са забравили за фишовете", каза още гл. инспектор Мария Ботева. 

Срокът за заплащане на санкцията в намален размер, когато е връчена по електронен път, е 14 дни.



Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес