15 Януари, 2026

Калин Георгиев: Проблемът с миграцията не може да бъде решен с военно-полицейски мерки

Калин Георгиев: Проблемът с миграцията не може да бъде решен с военно-полицейски мерки

Калин Георгиев

„България може да помогне на хората от Афганистан, които са работили в и с нашето посолство, с нашия контингент“, смята бившият главен секретар на МВР Калин Георгиев.

„Бежанците от Афганистан са много различни. Не казвам добри или лоши. Културата и начинът им на живот са различни. Това са хора, които воюват от 500 години. Фактът, че не могат да бъдат победени, асимилирани и интегрирани от западната култура, че и от руската, означава, че наистина са много различни”, коментира Георгиев пред Нова телевизия.

По думите му, на Афганистан не може да се гледа като на една цялостна държава.

Според него проблемът с миграцията не може да бъде решен с военно-полицейски мерки.

„Останах с впечатление, че ние едва ли не се готвим за война. Казва се колко военни и единици техника е изпратена. Оградата не може да спре бежанците”, категоричен е Георгиев, който смята, че кризата се решава с преговори, дипломация и пари. 

„Като гледам дивотията в страната, всичко се използва за политически цели. Може би в тази уродлива, агресивна форма не е било чак така”, отговори той на въпрос дали бежнсаката криза се използва за политически цели.

За полицейското насилие на протестите от 10 юли бившият секретар на МВР каза:

„Това, което се вижда, е страшно. Знаете ли колко страни има една монета - три. Ако погледнем от гледната точка на независимата страна - едните са жертвите на тези грозни деяния, другите са извършителите. Ако се опитаме да обясним действията на полицаите, най-лесно е да ги оплюем и заклеймим. Нещата са доста по-сериозни. Полицаят няма право на грешки”, заяви той.

„Много е лесно да теоретизираме. Когато тези момчета и момичета бяха подложени на дълга агресия - палени, бутани, плюти. Опитвам се да намеря нещо, с което да ги оправдая. Трудно е, но трябва да се знае, че има и такава гледна точка”, допълни Георгиев.

„Абсурд е някой висш ръководен служител да издаде такава заповед. Най-вероятно става въпрос за професионална неподготвеност, липса на тренировка, на издържаност на характера. Комбинацията с другите фактори, явно е довела до срив в съзнанието на полицаите”, смята още той.

Относно наказанието на полицаите Георгиев каза: „Доколкото разбирам срещу тях са повдигнати обвинения и вероятно съдбата им като полицаи е предрешена”, допълни той.  

„Много неща би трябвало да се променят. Но затова е необходима сериозна и непрекъсната реформа, която обаче в системата на МВР звучи перверзно. МВР беше хвърляно дълги години в глупави, безсмислени, противоречиви и противоречащи си една на друга реформи. Затова е необходим политически консенсус”, каза бившият главен секретар на МВР. Георгиев не вярва, че политиците ще разрешат на МВР да бъде силно и да има силни специални служби.

Сподели:

Коментари (0)

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Първи пред комисията трябваше да застане следователят Бойко Атанасов, но той не се яви. Бяха изслушани Десислава Пиронева, Димитър Беличев, Ивайло Илиев, Михаела Райдовска, Пламен Петков и Светлана Шопова.

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Седем кандидати подадоха документи за участие в процедурата по избора на български представител в европейската прокуратура

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

В хода на разследването служителите на реда установили жертвата – 79-годишна столичанка, която първоначално не пожелала да съдейства. Тя била измамена по класическата схема.