Върховната административна прокуратура е разпоредила проверка на укрепването на свлачището на плажа Алепу край Созопол. Това съобщи за програма "Хоризонт" на БНР началникът на ДНСК арх. Иван Несторов.
Обектът на плажа няма да бъде въвеждан в експлоатация, ако се окаже, че няма да е брегоукрепително съоръжение, каза за БНР Несторов, като обясни, че в правомощията на строителния контрол е да установи дали има отклонения от одобрения проект:
"Когато дойде време за приемателна комисия, се прави оглед на обекта и, ако тези обеми са със сменена функция - тоест вече представляват стаи, складове или нещо друго, тогава обектът няма да е въведен в експлоатация… Те трябва да бъдат неизползвами помещения, тоест – те са част от конструкцията, която изпълнява ролята на брегоукрепване", посочи арх. Несторов пред Националното радио.
Докладът от проверката трябва да бъде готов до 7 дни.
По документи мащабната постройка на Алепу е укрепителна стена на свлачище. Приликата с новострояща се сграда обаче предизвика обществено недоволство. По думите на арх. Несторов още от миналата година е спряно строителството на хотелския комплекс, който трябва да бъде 6 метра навътре от плажната ивица и не е подновявано.
Екип от София е на място, за да провери обекта в 7-дневен срок по изискване на прокуратурата.
Оценките за вида изгражданото съоръжение в защитената местност Алепу, по известна като Шофьорския плаж, досега сериозно се разминаха.
Става въпрос за брегоукрепително съоръжение, а не за хотел, е заключението на съвместната проверка екипи на РДНСК и община Созопол. Разрешение за строителството на геозащитното съоръжение е издадено през 2018 г.
ДНСК да проверява строежа на Алепу
Фактор Фактор
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес