Парламентът не прие проекта на решение за възлагане на Министерския съвет да включи диазотния оксид (райски газ) в списъците с наркотични вещества по Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. Предложението беше внесено от Корнелия Нинова от "БСП за България" и група народни представители.
Депутатите обсъждат: Ще стане ли райският газ наркотик?
Проекторешението беше отхвърлено и при прегласуването с 68 гласа "за", 31 "против" и 65 "въздържал се" с аргумента, че т.нар. райски газ не е наркотик и затова не може да бъде включен в списъците с наркотични вещества.
Според вносителите от БСП и подкрепилите ги депутати от "Възраждане" досегашните мерки за забрана на продажбата и употреба на лица до 18 години не са дали резултат, затова са необходими по-категорични действия.
Един от вносителите на предложението - Калоян Методиев, изтъкна: "Заплашени ли са децата в държавата с най-лоша демография? Заплашени са. Трябва ли тогава ние да се намесим като Народно събрание? Трябва".
Ивайло Митковски от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) коментира, че няма как едно вещество да бъде включено в даден списък, когато то не отговаря на критериите.
Лекарите сред депутатите изтъкнаха, че включването на райския газ в списъка с наркотични вещества е невъзможно, тъй като не е наркотик, съобщава БНР.
Според тях по-ефективната мярка е заложената в Закона за здравето забрана за продажба и употреба на физически лица (без оглед на възрастта), чието приемане е заложено в програмата на ресорната Комисия по здравеопазване този следобяд.
Александър Симидчиев от ПП-ДБ отбеляза, че има две решения - едното е да забранят за всички физически лица продажбата на райски газ в Закона за здравето, второто е да обявят райския газ за наркотик.
В момента губим време, вместо да приемем промените в Закона за здравето, посочи той. Ако искаме да бъдем още по-крайни, можем да го криминализираме между първо и второ четене в Закона за здравето, добави Симидчиев.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро