7 Юли, 2026

Прокуратурата: 15 магистрати са подслушвани със СРС-та през последните 6 години

Прокуратурата: 15 магистрати са подслушвани със СРС-та през последните 6 години

От тях 11 са прокурори, трима са следователи и един е съдия


По разпореждане на и.ф. главеният прокурор още през март 2024 г. е извършена проверка на всички разрешени от съда специални разузнавателни средства, прилагани спрямо магистрати, по които заявител се явява прокуратурата. Проверката обхваща периода 2017 г. - 2023 г. включително. Същата установява, че след разрешение на съдия специални разузнавателни средства са приложени спрямо 15 магистрата както следва: 11 прокурори, трима следователи и един съдия. Това заявиха от обвинението във връзка със запитвания по повод изнесени твърдения за броя на разрешените от съда СРС-та, прилагани спрямо съдии.

„Прокуратурата не е искала разрешение за прилагане на способа, регламентиран в Закона за специалните разузнавателни средства – проникване, нито в съдебни кабинети, нито в съдебни зали и стаи за съвещание на съдебни състави. Всяко от направените и разрешени от съдия искания за прилагане на СРС са за разкриване и доказване на следните престъпления от НК - престъпление по служба, подкуп, облагодетелстване, притежание на наркотични вещества, неизпълнение на служебните задължения с цел облагодетелстване”, допълват оттам.
Сподели:
ВАС отмени решението на служебното правителство  "Гюров" за спиране на процедурата по подбор на български европрокурор

ВАС отмени решението на служебното правителство "Гюров" за спиране на процедурата по подбор на български европрокурор

Върховните магистрати постановиха, че първоначалният конкурс, проведен по време на правителството с мандата на ГЕРБ, е бил напълно законен и не подлежи на анулиране с акт на Министерския съвет.

ВАС избра Мариана Шотева за член на Комисията за противодействие на корупцията

ВАС избра Мариана Шотева за член на Комисията за противодействие на корупцията

На общото събрание на ВАС са гласувахали 70 съдии, като 44 от тях са подкрепили Шотева, 13 са били против, а 13 бюлетини са били недействителни

Евтим Костадинов: Наследниците на ДС не искат да затворим една страница от историята, която не е прочетена

Евтим Костадинов: Наследниците на ДС не искат да затворим една страница от историята, която не е прочетена

Абсурдно е да говорим, че темата за досиетата трябва да остане в миналото – не всичко е открито, не всичко е осветено, казва бившият председател на Комисия по досиетата

Коментари (0)