Прокурори се оплакаха от натиск по производството за аферата „Хемус“.
По думите им натискът е извършен от шефа на ГДБОП.
Прокурори от Софийска градска прокуратура съобщиха, че им е оказан натиск във връзка с наблюдавано от тях досъдебно производство за изпиране на пари с висок обществен интерес.
От изнесената информация стана ясно, че става въпрос за делото за аферата „Хемус“, а натискът е оказан от директорът на ГДБОП Калин Стоянов, съобщи бТВ.
„Искаме да информираме обществеността за безпрецедентния натиск, който се упражни върху наблюдаващите прокурори по делото за изпиране на пари за АМ „Хемус“. Разследването е под надзора на трима наблюдаващи прокурори в СГП. На 6 декември по инициатива на разследващите органи беше повдигнато обвинение и беше задържано лице за 72 часа. На 9 декември беше внесено искане за постоянен арест на задържания, като беше взета мярка „Домашен арест”. Към днешна дата срокът за протестиране не е изтекъл", каза говорителят на СГП Десислава Петрова.
Петрова разказа, че „непосредствено след внасянето на искането за постоянен арест, на 9 декември, в СГП е проведена среща между двама от наблюдаващите прокурори, разследващите органи и оперативни работници. На тази среща наблюдаваните прокурори устно са осведомени, че обвиняемият иска да даде обяснения по делото в присъствието на наблюдаващ прокурор. В петък в СГП е постъпило искане за разпореждане да бъде доведен обвиняемият в ГДБОП за събота и неделя за разпит. Разпореждане е издадено от наблюдаващите прокурори“.
„Вечерта в петък наблюдаващият прокурор е получил обаждане от ръководителя на разследващите органи, като той отново е потвърдил, че обвиняемият желае да дава показания само пред наблюдаващ прокурор. Той е отишъл в ГДБОП, където се е срещнал с разследващите органи и е получил информация, че писмено искане за разпит в присъствието на прокурор няма. Обвиняемият е отишъл и е заявил, че не знае защо е там и е дошъл по искане на своя защитник. Защитникът от своя страна е заявил, че има уверение, че СГП няма да обжалва домашния арест. Поставено е условие към СГП в замяна на обяснения от обвиняемия да не се протестира мярката, да се измени квалификацията на деянието в по-лека такава, която дори би довела от освобождаване от наказателна отговорност и другата година на обвиняемия да се позволи да пътува в чужбина. Наблюдаващият прокурор е обяснила, че подобни договорки са извън закона и тя не може да участва в тях. Тя не е била уведомена в каква насока ще са обясненията. На обвиняемия е проведен разпит, като той е заявил, че не е по свое желание там. Позицията на прокуратурата не е отразена в протокола. Екземпляр от този протокол за разпит не е предоставен на наблюдаващия прокурор. Наблюдаващият прокурор е уведомила за случилото се в телефонни разговори втория наблюдаващ прокурори и заместник градския
прокурор“, каза Петрова.
„Междувременно наблюдаващият прокурор е уведомена, че директорът на ГДБОП Калин Стоянов иска да се срещне с нея. Срещата се провежда в сградата на ГДБОП между Калин Стоянов, разследващите полицаи по делото, двамата наблюдаващи прокурори, заместник градския прокурор и оперативни работници. На тази среща Калин Стоянов с неподходящ тон се обръща към наблюдаващия прокурор с реплики в смисъл - тя слага край на разследването като отказва да изпълни исканията на защитата, както и че за това ще й бъде търсена отговорност. Всички призиви на прокурорите да се спазва добрия тон и че те действат според вътрешните си убеждения, както че и влизането в конфликт не е в интерес на разследването, остават нечути от главния директор ГДБОП“, продължи разказа си Петрова.
Административният ръководител на Софийска районна прокуратура Невена Зартова съобщи, че е започнало разследване за оказване на натиск върху прокуратурата, за което се предвижда наказание до пет години затвор, но на въпрос дали то е насочено срещу шефа на ГДБОП, отбеляза, че това „зависи от събраните материали“.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес