Невъобразимата сума от 2,5 милиарда долара може да се изсипе в джобовете на 32-ма нашенци от завещанието на митичния милиардер Джон Д. Рокфелер, пише Всеки ден. След повече от 2 десетилетия ходене по мъките делото за наследството на емигранта Иван Вакинов Чорбаджийозов беше внесено в граждански съд в Чикаго.
Цял отряд нашенци от Троян, Белене, Ореш и Свищов дадоха още през 2006 година пълномощно на търновската адвокатка Невяна Христова, която трябваше да пътува до САЩ и да получи дяловете от хотели, ресторанти, магазини и 2 златни мини от жената на дядо им Иван - Жаклин, която е племенница на Рокфелер. Съдът в Северен Илинойс обаче отказа да даде ход на иска, докато не бъде внесена федерална такса от 250 000 долара. В крайна сметка един от наследниците - Иван Атанасов, емигрант в Германия, е успял да осигури необходимата сума и процесът ще стартира през октомври 2016 година.
Наследниците споделят, че през 20-те години на миналия век гурбетчията от Ореш Иван Чорбаджийозов се оженил за племенницата на Рокфелер - Жаклин, и след смъртта й наследил несметни богатства. През 1932 г. Иван се върнал в България и донесъл акции, нотариални актове и полици за собствеността си на златни мини в Южна Африка, 7 хотела в Ню Йорк, 6 в Чикаго, автопаркове и авоари в банки. Десетки са внуците и правнуците на емигранта от първия му брак у нас, от който имал 5 дъщери и син. Още при социализма наследниците опитали да получат завещаното. През 50-те сезирали Външно министерство. През 1964 г. оттам им отговорили, че Чорбаджийозов не е оставил нищо, а документите за собствеността му изчезнали. И до днес те са убедени, че ренти от тяхното богатство са превеждани и потъвали в сметки на близки до ДС. В търсене на задграничното богатство наследниците ходили при главния прокурор Иван Татарчев, при президента Желев, при министри на финансите и банкови надзорници в няколко правителства, премиера Сакскобургготски и Георги Първанов. Въпросът обаче е от сферата на гражданското право и единственият им шанс е щатското съдилище.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов