За да има величествена кауза като Съединението, е необходима висша национална цел и обединение. Това каза в празничното издание на предаването „За честта и славата на България“ на Радио „Фокус“ проф. Божидар Димитров, директор на НИМ.
„Не смятайте, че тогава елитът не е воювал помежду си, воювал е и за пари, и за обществени поръчки, дори за външнополитическата ориентация на страната, но само една година след Съединението тези противоречия ще доведат до свалянето на княза, опити за преврати и разстрел на някои от героите“, коментира историкът.
Той даде за пример съдбата на капитан Маринов, отбранявал много успешно Видин, но разстрелян на следващата година от български войници за участие в опит за преврат - напълно заслужено от гледна точка на тогавашните закони на страната. „Но когато е имало висша национална цел, която се преследва, всички са действали заедно, забравяйки временно своите противоречия“, добави Божидар Димитров.
Професорът посочи, че разделението сред народа е настъпило след Първата световна война и продължава до днес.
По повод открития в тополовградското село Българска поляна паметник на загиналите във войните мъже от селото, историкът сподели: „Останах с отлични впечатления от посещението си в Българска поляна и отново бях поразен от жертвите, които българският народ е дал във войните за национална обединение.”проф. Димитров. Директорът на НИМ отбеляза, че през Одринската епопея по време на Балканската война и през Първата световна война са загинали 46 войници от Българска поляна. „Тези 46 мъже са били почти цялото мъжко население в зряла възраст на селото. Те оставят достойни наследници – 75 сираци, отгледани от роднини и от съселяни”, посочи проф. Димитров.
„Инициативата за построяване на паметника, както често става, е на жител от селото, който се е изселил. Без 1 лев помощ от държавата е издигнат един скромен, но красив войнишки паметник в двора пред кметството, който надявам ще възпитава младите поколения от селото в патриотизъм”, каза още проф. Димитров.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов