24 Ноември, 2024

БГ програмисти мерят сили на световно състезание на “Майкрософт”

 БГ програмисти мерят сили на световно състезание на “Майкрософт”

Ежегодният международен форум се провежда за десети път. Тази година световните финали се провеждат в Сидни, Австралия, като за тях са се класирали над 100 отбора от цял свят. Всички конкуренти за големия приз на “Майкрософт” са минали през предварителен подбор в национални състезания. 

У нас те се проведоха в два кръга - през декември и април. Съдийството беше осигурено от представители на "Майкрософт" и хора от IT индустрията. Отборът, който се пребори за участие в престижния конкурс, е K-Vision от Американския университет в Благоевград (AUBG.bg). Капитан на триото програмисти е 

Самер Ал-Бакхлул, на половина руснак и палестинец, а Агим Копали, родом от Тирана и Николай Георгиев са неговите равностойни партньори. Наставник на тима е доц. Стоян Бонев. 

За всички проекти, допуснати до финалите, се изисква да са насочени към решаване на важен проблем на съвремието ни. 

Най-популярните теми, около които са разработени повечето представени продукти тази година са екологията, по-лесния достъп до здравеопазване, обучението, помощта за хората в неравностойно положение, достъпната градска среда, екологията. 

Българският проект има реално и твърде полезно практическо приложение: неговата кауза e

да облекчи ежедневието на хората с увредено зрение. Прототипът им се нарича C-Path 

и използва сензорите в стандартно Kinect устройство (устройство, най-познато на геймърите, защото се използва за безжично управление на движенията на героите в компютърните игри), слушалка с микрофон, нормален таблет и мобилен телефон. За прототипа е специално пригодена и батерия, която осигурява автономност от около 6-7 часа. 

Цялата комплектовка е поместена в обикновена раница, на презрамките на която е закрепено Kinect устройството, което потребителят носи пред гърдите си. Това са технологичните "очи", които сканират пространството пред човека и изпращат данните на специално разработен от тримата програмисти софтуер. 

Програмата отчита препятствията и изчислява възможните маршрути, така че да навигира потребителя, като му подава гласова информация дали може да продължи напред или трябва да завие. Чрез чувствителния на допир екран на смартфона и неговите вибрации потребителят получава и тактилна информация за това, накъде трябва да върви. 

Навигацията, собствено, е два вида - или по предварително зададен маршрут (да речем, от Софийския университет до Народния театър) или непосредствена - когато системата разпознава актуалните препятствия пред себе си и избира маршрут, които е възможен между тях. 

{fcomment}

Сподели: