В материала, озаглавен “Полският парадокс” авторът отбелязва, че с влизането на Полша в ЕС се наблюдава масова вълна на поляци към Острова. Въпреки негативните обществени настроения срещу този поток, се оказва че имигрантите всъщност са допринесли за развитието на Великобритания културно и икономически.
Противно на очакванията, поляците не са в тежест на социалната система - те се възползват от нея в пъти по-малко, отколкото британеца. Освен това, те се включват активно на трудовия пазар, което дава на английската икономика по-евтина работна ръка. А в общините, където е имало приток на имигранти от Източна Европа, не е имало увеличаване на насилието, там дори са намалели битовите кражби.
Днес негативизма по отношение на имиграцията, наблюдаван преди 2004г., отново витае сред британското общество. Българите и румънците ще пристигнат в Обединеното кралство през 2014г. в обстановка на огромна опозиция. Това се дължи в огромна степен на неочаквано големия поток от имигрантите през 2004г., което създаде недоверие както у политиците, така и сред хората. Друг фактор, обуславящ недоброжелателността към чужденците, е икономическата криза - британците не желаят имигрантите да отнемат работните им места.
Ще бъде трудно да се преобърне общественото мнение, но не и невъзможно. Британецът не харесва имиграцията, но няма нищо против имигрантите, с които живее - неговите съседи и приятели.
Още от Емигранти
Сръбска банда прехвърляла мигранти от България и РС Македония към Европа
Престъпната група е взимала поне по 150 евро на човек за преминаването им през територията на Сърбия.
Мигрантски натиск от Турция към Егейско море, не е свързан с войната в Близкия изток
В момента лагерите на островите са заети на 100%
МВнР: Има сигнали за петима изчезнали българи след наводненията в района на Валенсия