27 Ноември, 2024

Васил Маринов: Пред бежанците има само две възможности - живеят тук или си тръгват

Васил Маринов: Пред бежанците има само две възможности - живеят тук или си тръгват

"Работи се по много версии. Страхувам се, че ако кажа нещо сега, може да повлияя негативно на разследването". Това сподели заместник министърът на МВР Васил Маринов в ефира на Би Ти Ви. Той отказа да даде каквато и да е било информация за показното убийство на бизнесмена Борислав Манджуков. Бившият шеф на дирекцията за борба с корупцията в ДАНС коментира ситуацията с бежанците у нас и нивото на корупция в страната.

"В България действително има икономическа престъпност и корупция. Не бих казал, че са по-големи от тези в други европейски страни. Някой път ние се обвиняваме неуместно, повече от необходимото. Всяка престъпна дейност генерира незаконна и голяма печалба. Затова тя се извършва и престъпниците си поемат риск", посочи той.

Маринов отрече да е имало сблъсъци между полицията и бежанците при посещението на еврокомисаря по вътрешните въпроси Сесилия Малмстрьом в Харманли. 

"Нямаме такава информация тези лица да са малтретирани или бити от полицията. Имаше протести, бежанците искаха по-бързо да им бъде предоставен статут. Просто тези хора са заблудени, защото те мислят, че ако получат статут, ще могат да пътуват свободно в Европа. Пред тях има само две възможности - или да живеят тук завинаги, или да се върнат по родните си места", заяви зам.министърът.

По негови думи има два типа статут - статут на бежанец, чрез който може да се пътува в Европа до три месеца и хуманитарен статут, при който трябва да се кандидатства за виза.

"Над 90% от лицата, които идват на наша територия нямат намерение да остават тук, но ние ги регистрираме и те остават тук. Ако някой успее да излезе от нашата страна и бъде заловен, прави се проверка и се връща у нас. Имаме 7 500 бежанци - които очакват статут и още 1200 човека, които са получили статут на бежанци. При тях проблемът е, че не говорят български език", разкри още Маринов.

Според него правителството се е справило с кризата със собствени средства, тъй като първите европейски пари са пристигнали през януари 2014-а година, а пикът на бежанците е бил три месеца по-рано.

"От началото на годината до момента са влезли 431 човека, което е около сто и няколко човека на месец", завърши той.

Сподели: