За първи път Агенцията по правата на човека във Виена публикува през миналата година анализ на европейско ниво за насилието над жените. Оказва се, че 33% от жените в Европа са претърпели в един момент от живота си насилие. Това заяви пред журналисти във Варна ръководителят на българската делегация в Групата на ЕНП в Европейския парламент и зам.-председател на Групата на ЕНП Мария Габриел, предаде „Фокус”. Тя посочи, че в този доклад има първоначални данни, които могат леко да ни объркат. Оказва се, че в страни като Швеция и Дания процентът на насилие е по-висок спрямо данните за България или Гърция. Причината е, че в тези страни жертвите имат доверие в институциите. Върху това трябва да се работи, посочи Мария Габриел.
„Искрено вярвам в това, че една жертва има силата и смелостта да излезе от порочния кръг на насилието, когато има доверие в съдебната система и когато й се даде перспектива, че животът след насилието няма да бъде порочен кръг, отвеждащ я отново до насилника”, коментира Мария Габриел. В България процентът на жените, които са подложени на насилие, е около 28-30%. Малък е процентът по отношение на насилието над мъже – около 5-7%, допълни Мария Габриел.
„Заедно с европейския комисар по правосъдието ние сме приели всички документи, които са необходими на европейско ниво. Остава по част от тях да продължат дискусиите”, коментира евродепутатът. Тя припомни, че Закон за равнопоставеността между мъжете и жените в страната ни няма, но вицепремиерът Ивайло Калфин е инициирал подготвянето му. Мария Габриел допълни, че не се поставят само проблеми, като заемането на ръководни позиции и от жените, става дума и за равнопоставеност при заплащането. Средната разлика е 16 % за една позиция дори и на европейско ниво, посочи Мария Габриел. По думите й, това трябва да бъде постигнато чрез диалог, тъй като няма как частния сектор да бъде принуден за прозрачност по отношение на заплати при положение, че публичните институции това го нямат като изискване.
„Ние, като публични институции, трябва да дадем прием. Това е знак, който частния сектор очаква”, каза още Мария Габриел и допълни, че в част от страните съществуват много добри практики - фирми и предприятия, които осигуряват равнопоставеност и имат прозрачност по отношение на заплащането, се стимулират и се дават за пример не само на национално, но и на европейско ниво. Тя похвали работата на неправителствените организации, които изпреварват институциите в това отношение. Те са всеки ден до жертвите и осигуряват бърза психологическа и лекарска помощ, помагат и чрез образователни курсове. В това сега институциите също трябва да заявят силното си намерение, допълни Мария Габриел.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов