Финансирането е един от основните проблеми в средното и висшето образование. С държавната субсидия "на калпак", според броя на учащите, няма как да се гарантира високо качество на образованието, тъй като ръководителите на ВУЗ-ове и училища нямат интерес да късат студенти или да изключват ученици. Има прекалено голяма "ножица" между елитните и неелитните гимназии, а трябва да се гарантира средното ниво на получаване на знания във всички училища. Справедливо е по-голямата част от финансирането на учебните заведения да се дава на база на постигнатите резултати на учещите там. Това каза за програма "Хоризонт" на БНР журналистката от "Медиапул" Мартина Бозукова, автор на анализ във връзка с кризата в образованието и в Стопанската академия "Д. А. Ценов" в Свищов.
"Моделът на финансирането е причината напоследък да гледаме все повече детски градини с по едно дете и паралелки в училища, които са с фиктивни ученици. Това се повтаря и във висшето образование, където се организират различни схеми, за да се усвоят повече държавни субсидии. Университетът в Свищов е един от примерите, но не е единственият", разкри разследващата журналистка.
Според нея някои от мерките в областта на образованието, въведени от просветното министерство, дават резултат. "С въвеждането на рейтингова система за измерване на качеството на образованието във ВУЗ-овете става ясно кои са водещите университети и специалности. Все по-ясно става, че има значение къде си завършил и какво си завършил.
Същото е и в средното образование. Това го показват резултатите от външното оценяване в 7-и клас и матурите. Има училища, които са елитни и там резултатите на децата са много добри, а има и такива, където средният успех е нисък и дори под тройка. Има прекалено голяма "ножица" между елитните и неелитните гимназии. Това е един от проблемите в образованието. Трябва да има едно средно ниво на получаване на знания и компетенции, което да се получава във всяко училище в страната. Местата, където се постигат високи резултати, трябва да се насърчават.
Обучението чрез практика е доказало своите резултати, заяви тя по повод обсъждането на въвеждането на дуалното образование", е категорична Бозукова.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов