Учени са разработили еднофазов процес на преобразуване на въглероден двуокис и вода директно в течно въглеводородно гориво с помощта на светлина с висок интензитет, концентрирана топлина и високо налягане, пише Gizmag, цитиран от агенция "Фокус".
По думите на изследователите от Тексаския университет в Арлингтън революционната технология използва въглероден двуокис от атмосферата, а един от страничните продукти е кислород.
“Ние сме първите, които използват както светлина, така и топлина, за да синтезираме течни въглеводороди в едностепенна реакция от въглероден двуокис и вода. Насочената светлина задейства фотохимична реакция, която генерира междинни продукти с висока енергия и топлина. Това предизвиква реакции на образуване на въглеродни вериги и производство на въглеводороди в процес, състоящ се от една стъпка”, казва Брайан Денис, един от ръководителите на проекта.
Фото- и термохимичните реакции се активират с катализатор, който е ефективен при ултравиолетова светлина.
Следващата цел на екипа е да разработи катализатор, който е ефективен при нормална видима светлина. Изследователите искат да направят версия на реактора, в която нагряването се постига с параболични огледала и фокусиране на слънчева топлина. Така реакцията ще протича без нужда от външни енергийни източници.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов