4,4 по скалата на Рихтер! Земетресение с такъв магнитуд сериозно изплаши Нова Загора. Трусът разлюля региона в 9,46 ч. вчера сутринта според данни на Европейския сеизмологичен център. Усетено е в цялата област и в паниката си хората са излезли по улиците.
Близо 50 минути след това идва вторичен трус - с магнитуд 2,5. По данни на Геофизичния институт на БАН земетресението е усетено в 10,39 ч. край село Полско Пъдарево, с дълбочина 4,5 км.
В интервю за bgdnes.bg сеизмологър проф. Бойко Рангелов разкри: "Имам нещо любопитно като информация за любителите на конспиративните теории. На същата дата - 18 април, преди 88 години е силното земетресение край пловдивското село Поповица, което разцепва по същата линия, по която е и сегашният трус. Това е само 4 дни след Чирпанското земетресение с магнитуд 6,8 по Рихтер, което причинява много щети. И двата труса са със сходна сила. Съвпадението на датите е интересната подробност, която обаче е чиста случайност.
Все пак, според сеизмолога, такава периодичност не съществува. Търсено е многократно такова обяснение, но просто го няма. Големите силни земетресения се случват в определени огнищни зони, а не в точно определено време. Няма цикъл, който да може да каже след еди-колко си години ще се очаква силен трус. Само за 30-ина години в началото на миналия век от 1901 до 1928 г. стават 5 земетресения с магнитуд над 7. Оттогава силно земетресение не е тревожило нашите земи. В тази статистика не влизат Велинград, Стражица и Перник, защото тези земетресения не принадлежат към групата на силните.
Според професора, важни са картите на прогнозното сеизмично райониране. Според тези карти най-опасни са 2 зони в България - в района на Кресна-Крупник и в района на Шабла-Калиакра. Тези зони в миналото са генерирали много силни земетресения. Например край Кресна през 1904 г., пак през април - 4-ти, става най-силното земетресение на територията на континентална Европа през последните 200-250 години. То е с магнитуд 7,8 по скалата на Рихтер. По-силно от последния трус в Япония и почти същото по сила като този в Еквадор.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов