На официална среща пред медиите днес беше подписан договорът за купуването на болница "Токуда" от турската група "Аджъбадем" и сливането й с частната "Сити клиник". Новата структура с името "Аджъбадем сити клиник" ще обединява 4 болници и 3 медицински центрове в София, Бургас и Варна и така ще се превърне в най-голямата частна здравна верига у нас.
България е третият пазар, на който излиза турската компания "Аджъбадем" след Ирак и Македония. По думите на изпълнителния й директор Мехмет Али Айдънлар, който също положи подписа си на документите днес, причините да изберат България за инвестиция са няколко - например защото е в Европейския съюз и (донякъде) в рамките на шегата - защото Турция си развали отношенията с Русия, от което губи потенциални пациенти, обаче България не е. Айдънлар допълни, че "Аджъбадем" проявява интерес към навлизането и на пазара на допълнителното здравно осигуряване и застраховане в България и в момента се водят преговори отново с "Токуда".
Освен за да покрие нуждите на българските пациенти, здравната група планира да привлича пациенти и от страни от бившия съветски блок - Украйна и Русия, а също вече има договорка и с Либия. Капацитетът на всичките лечебни заведения във веригата е над 1 млн. пациенти на година, като фокусът на дейността им ще е върху амбулаторните услуги, обяви изпълнителният диркетор на обединението "Аджъбадем сити клиник" Илиан Григоров.
Айдънлар и ръководството на новата здравна група уверяват, че целта е и да спре потокът на български пациенти към чуждестранни лечебни заведения, като им се осигури достъп тук до най-съвременните методи на диагностика и лечение. Същевременно обаче двата офиса за консултации на "Аджъбадем" в София и Пловдив ще продължат да работят, с идеята, че ще продължи да има пациенти, на които ще им се налага да заминават на лечение в някоя от останалите 18 болници на групата в други страни.
След обединението от съществуващите структури на "Токуда" и "Сити клиник" няма да се правят никакви съкращения, включително на отделения, които се дублират в двете болници, коментира още Мехмет Али Айдънлар. Така групата ще има над 3000 души медицински персонал. Единствено предстои обновяване на базата в "Токуда" и вече са закупени супер модерни нови машини за диагностика и лечение. Ще се въведат например гама нож и апаратура за роботизирани операции. Общият капацитет на лечебните заведения в групата за поемане на новодиагностицирани онкологични случаи ще бъде близо 3000 пациенти на година.
Ръководството обещава особено силно звено да е и детското отделение и като цяло лечението на деца, с което "Аджъбадем" е известна. По-нататък може да се мисли дори за отделна детска болница, коментира Григоров.
На практика болниците ще останат самостоятелни, но под шапката на "Аджъбадем", поясни шефът на новата компания Илиан Григоров. Това позволява отделните лечебни заведения в структурата да подпишат отделно договори със здравната каса, както вече е сторено за тази година. С условията на Националния рамков договор за 2016 г. обемите на дейностите в "Сити клиник" и "Токуда" са запазени като миналогодишните, но броят на леглата е намален с около 20%, което според Григоров ще създаде трудности. От друга страна те ще могат да се компенсират от новите възможности в договора с касата за съкращаване на клиничните пътеки и поставеният фокус върху амбулаторните дейности в новата здравна верига.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов